Veurne

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Zachodnia
Populacja: 11 748
Powierzchnia: 96 km²
GPS: N: 51°4'21.54", E: 2°39'45.02"
Veurne
Veurne - panorama
Veurne to zabytkowe miasteczko w północno-zachodniej Belgii, położone, około 6 km od francuskiej granicy. Jego początki sięgają połowy IX wieku, kiedy to wzniesiona został tu gród obronny. Jego głównym zadaniem wraz z okolicznym łańcuchem podobnych twierdz miała być ochrona wybrzeża Flandrii przed najazdami Wikingów. Jakiś czas później przy zamku zawiązała osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. Prawdziwy rozwój Veurne nastąpił dopiero w XII wieku po tym jak wracający z wyprawy krzyżowej Robert II Flandryjski (1065-1111) złożył w miejscowym kościele relikwie Świętego Krzyża. Gdy sztorm zaskoczył jego statek, książę ślubował, że jeśli ocaleje, ofiaruje relikwie pierwszemu napotkanemu kościołowi. Od tego czasu każdego roku organizowana jest tu procesja upamiętniająca ten dar, który na przeszło 300 lat uczynił z Veurne jedno z ważniejszych miejsc kultu do którego przybywali tłumnie pielgrzymi z całego świata. W kolejnych wiekach miasto bogaciło się także dzięki rozwojowi handlu ze znajdującym się po drugiej stronie morza Londynem.

Zwiedzanie
Większość zabytków Veurne rozmieszczonych jest w okolicach głównego placu miejskiego (Grote Markt). W jego północno-zachodnim rogu wznosi się wybudowany w latach 1596-1612 imponujący gotycko-renesansowy budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). W jego murach obecnie funkcjonuje muzeum. Innym cennym zabytkiem jest wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku okazała gotycka dzwonnica (Belfort), którą wieńczy filigranowa barokowa wieża, z której rozbrzmiewają melodie wygrywane na karylionie. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. monumentalny XIII wieczny kościół św. Walpurgii (to właśnie tutaj złożone zostały relikwie Świętego Krzyża), XV wieczny pawilon hiszpański (Spaans Paviljoen), stara hala targowa (Oude Vleeshalle) oraz kościół św Mikołaja (Sint Niklaaskerk). Odwiedzając Veurne warto także wybrać się do znajdującego się w pobliżu miasta w małej miejscowości Wulveringem renesansowego zamku Beauvoorde.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mimo, że Belgia jest stosunkowo małym krajem używane są tu aż trzy jeżyki urzędowe: flamandzki (niderlandzki), francuski i niemiecki. Języka flamandzkiego używa się głównie w północnej części kraju, francuskiego zaś głównie na południu. Granica językowa jest jest bardzo wyraźnie widoczna. Język niemiecki usłyszeć można jedynie we wschodniej nadgranicznej części Belgii.
Reklama
Polub nas