Tongeren

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Limburgia
Populacja: 29 687
Powierzchnia: 87 km²
Strona Internetowa: www.tongeren.be
GPS: N: 50°46'51.45", E: 5°27'53.51"
Tongeren
Tongeren - panorama
Tongeren to niewielkie miasto w północno-wschodniej Belgii, położone nad rzeką Geer (dopływ Mozy). Jest to jedno z najstarszych miast Belgii, którego początki sięgają 15 roku p.n.e. Wtedy to znajdował się tu rzymski obóz warowny zwany Atuatuca Tungrorum. Jakiś czas później rozwinął się on w większy ośrodek handlowy, który podniesiony został do rangi stolicy dystryktu Tungri. Korzystne położenie przy trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego do Kolonii oraz urodzajne gleby sprzyjały rozwojowi i bogaceniu się miasta. W II wieku n.e. Tungrorum otoczone zostało potężnymi murami obronnymi, których pozostałości przetrwały do czasów obecnych. Po upadku Cesarstwa miasto zostało najechane i zniszczone przez Franków. W okresie średniowiecza Tongeren stanowiło własność biskupów Liege. Wtedy też w miejscu starej świątyni rozpoczęta została budowa nowej bazyliki. Wzmocniono wówczas także także fortyfikacje oraz rozbudowano mury miejskie. W 1677 roku Tongeren zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska król Francji - Ludwika XIV (1638-1715). Miasto odbudowane zostało dopiero po 1830 roku, jednak nigdy już nie odzyskało swojej dawnej świetności.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Tongeren jest usytuowana w samym sercu miasta (przy Grote Markt) okazała Bazylika Naszej Pani (Onze-Lieve-Vrouwe). Świątynia ta wybudowana została w XIII wieku w miejscu starego, pochodzącego prawdopodobnie z IV wieku kościoła (była to jedna z pierwszych chrześcijańskich świątyń jaką wybudowano na północ od Alp). Dominującym elementem bazyliki jest wzniesiona w XV wieku blisko 64 metrowa wieża. Innym niezwykle cennym zabytkiem miasta są datowane na II wiek n.e. pozostałości fortyfikacji miejskich z fragmentami starych wież obronnych. Pozostałe ważne zabytki Tongeren to m.in. XIII wieczny kościół św. Katarzyny, beginaż (jeden z najstarszych w całej Belgii), XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego, dzwonnica miejska Beffroi oraz pomnik starożytnego miejscowego bohatera Ambiorixa. Był to książę plemienia Eburonów, który wsławił się tym, ze w 54 roku p.n.e. pokonał legiony rzymskie .

Ciekawostki
- Od przeszło 30 lat w każdą niedzielę rano w Tongeren odbywa się targ antyków i staroci (jeden z największych w krajach Beneluksu).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Reklama
Polub nas