Spa - panorama

Spa to miasto i zarazem słynne uzdrowisko we wschodniej Belgii, położne w malowniczej dolinie stanowiącej część Ardenów. Korzystne właściwości miejscowych wód znane i wykorzystywane były już w czasach starożytnych, kiedy to tereny te znajdowały się pod panowaniem Imperium Rzymskiego. W zapiskach historycznych Spa jako kurort leczniczy wykorzystujący gorące źródła termalne pojawia się w dokumentach pochodzących z początku XIV wieku. Z miejscem tym związanych jest także wiele średniowiecznych podań i legend. Jedna nich opowiada historię niewidomej kobiety, która po obyciu oczów wodą z okolicznego źródła odzyskała wzrok.
Jednym z pierwszych ważnych kuracjuszy Spa był król Anglii - Henryk VIII Tudor (1491-1547). Od tego czasu miejsce to stało się popularnym ośrodkiem leczniczym do którego zjeżdżały najznamienitsze osobistości z całej Europy. Od nazwy miasta przyjął się w języku angielskim termin spa jako ogólne określenie kurortu z wodami leczniczymi lub lecznictwa przy użyciu wody. W Spa bywały i leczyły się takie osoby jak tu m.in. car Piotr I wielki, słynny włoski kompozytor i śpiewak Claudio Giovanni Crettinnieo Antonio Monteverdi, król Anglii Karol II czy cesarz Józef II Habsburg. Szczyt popularności miasto przeżywało w XVIII i XIX wieku.

Zwiedzanie

W Spa zachowało się także klika ciekawych zabytkowych budynków. Najbardziej znanym jest usytuowany w samym sercu miasta zaprojektowany przez Victora Besme na polecenie cara Piotra Wielkiego charakterystyczny ośmiokątny pawilon zwany Le Pouhon Pierre-le-Grand. Powstał on w miejscu jednego z najbardziej obfitych w wodę miejscowych źródeł. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIX wieczne Łaźnie, budynek kasyna (Casino de Spa), XVIII wieczny Grand Hotel oraz kościół św Remaclusa (Église Saint-Remacle). Odwiedzając Spa warto także wjechać kolejką (Funiculaire de Spa) na okoliczne wzgórze Annette et Lubin skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Spa stanowi także dogodny punkt wypadowy do zwiedzania znajdującego się w pobliżu miasta parku narodowego Hautes Fagnes. Ponadto każdego roku na miejscowym torze Circuit de Spa-Francorchamps organizowane są wyścigi Grand Prix Formuły 1.

Ciekawostki

  • Ze Spa pochodził słynny detektyw (główny bohater książek Agaty Christie) Herkules Poirot.

mail

Multimedia