Huy - panorama

Huy to niewielkie miasto w środkowo-wschodniej Belgii, położone w malowniczym zakolu rzeki Mozy. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na prawym brzegu rzeki znajdował się rzymski obóz warowny. W VI wieku n.e. wioska została z ewangelizowana przez ówczesnego biskupa Tongeren - Świętego Domicjana zwanego także apostołem Doliny Mozy. Według jednej z miejscowych legend miało on także zwyciężyć smoka, którego oddech zatruł źródła wody pitnej w Huy. Dziś Święty Domicjan jest patronem miasta, a jego relikwie spoczywają w miejscowej kolegiacie. We wczesnym średniowieczu dzięki korzystnemu położeniu w dolinie rzeki Mozy, Huy pozostawało jednym z najlepiej prosperujących miast w regionie. W X wieku miasto uzyskało status hrabstwa, a później na blisko osiem stuleci stało się częścią diecezji Liège. W 1066 roku Huy otrzymało pierwszą znaną kartę swobód na północ od Alp. Na przełomie XIII i XIV wieku miasto dynamicznie się rozwijało dzięki sukiennictwu. Dynamiczny rozwój miasta przerwany został w drugiej połowie XVII wieku podbojami francuskiego Króla Słońce - Ludwika XIV (1638-1715). Wtedy to zostało ono najechane i doszczętnie zniszczone. Wkrótce potem z obawy przed kolejnymi najazdami mieszkańcy zdecydowali się także rozebrać miejscowy zamek.

Zwiedzanie

Miasto znane jest głównie z tzw. "czterech cudów Huy" (tylko dwa z nich przetrwały do czasów obecnych). Są to: znajdująca się na głównym placu miejskim (Grand Place) XV wieczna fontanna (Li Bassinia), imponujące rozetowe okno (Li Rondia) w gotyckiej kolegiacie Notre-Dame, zniszczony w czasie wojen most na rzece Mozie (Li Pontia) oraz nieistniejący dziś dawny zamek Biskupi (Li Tchestia). Obecnie w jego miejscu znajduje się wybudowana w XIX wieku przez Holendrów monumentalna twierdza. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XVIII wieczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), wzniesiona w latach 1311-1536 kolegiata Notre-Dame z romańskim grobowcem patrona Huy - Świętego Domicjana, ozdobiony krużgankami dawny klasztor Franciszkanów (obecnie siedziba muzeum miejskiego) oraz przypominający twierdzę budynek zwany Maison de la Tour (najstarsza budowla miasta).

Ciekawostki

  • Co siedem lat (ostatnio 15 sierpnia 2012 roku) w Huy organizowana jest procesja religijna, która upamiętnia koniec suszy jaka nawiedziła miasto w roku 1656.

mail

Multimedia