Arlon

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Luksemburgia
Populacja: 26 367
Powierzchnia: 118 km²
Strona Internetowa: www.arlon.be
GPS: N: 49°41'3.69", E: 5°49'0.56"
Arlon
Arlon - panorama

Arlon to miasto w południowo-wschodniej Belgii, położone w bezpośrednim sąsiedztwie luksemburskiej granicy. Jest to jedno z najstarszych belgijskich miast, którego początki sięgają czasów starożytnych. Wtedy to znajdowała się tu otoczona murami osada zwana Orolaunum, którą zamieszkiwali przedstawiciele celtycko-germańskiego plemienia Treveri. W późniejszym czasie została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa została ona podbita i zniszczona przez plemiona germańskie. Dziś pamiątka po tamtych czasach są liczne pozostałości dawnych rzymskich budowli oraz interesujące Muzeum Archeologiczne. W okresie średniowiecza Arlon pozostawało pod protektoratem Księstwa Luksemburskiego. Na początku XV wieku w czasach panowania Filipa III Dobrego (1396-1467) miasto stało się częścią Niderlandów Burgundzkich. Pod koniec XVI wieku w czasie jednej z wojen toczonych pomiędzy Francją, Hiszpanią i Południowymi Niderlandami zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej (w tym także i zamek). Niespełna wiek później w miejscu warowni ojcowie kapucyni wybudowali klasztor. Wtedy też wzmocnione zostały otaczające miasto mury obronne. Kolejny ciężki okres w dziejach Arlon miał miejsce w 1785 roku, kiedy to w wyniku pożaru ponownie zniszczona została znaczna część miasta. Wkrótce potem większość budynków została odbudowana. W roku 1839 Arlon wraz z walońską częścią Luksemburga przyłączono do Belgii.

Zwiedzanie

Mimo tak długiej historii w Arlon nie ma zbyt wiele zabytków oraz atrakcji. Serce miasta stanowi zabudowany nowoczesnymi budynkami plac Leopolda. Jedną z jego pierzei zamka okazały Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice). Innym ciekawym zabytkiem jest usytuowany na wzgórzu Knipchen wzniesiony przez kapucynów kościół św. Donata (Sint-Donatuskerk). Świątynia ta wzniesiona została w XVII wieku w miejscu starego (zniszczonego w XVI wieku przez francuzów) zamku. W Arlon zachowały się także pozostałości starożytnych murów obronnych wraz z jedną wież (Tour Romaine). Warto też odwiedzić Muzeum Archeologiczne (Musée Archéologique) w którym obejrzeć można liczne artefakty i rzeźby z czasów rzymskich, cenne eksponaty z epoki Merowingów, oraz wspaniałą XVI wieczną nastawę ołtarzową.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1958 roku Bruksela stała się siedzibą Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a później umowna stolica Unii Europejskiej. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze instytucje europejskie i spotykają się elity z całego kontynentu.
Polub nas