Sint-Niklaas - panorama

Sint-Niklaas (Św. Mikołaj) to miasto w północnej Belgii, położone około 20 km w kierunku zachodnim od Antwerpii. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Korzystne położenie w na trasie łączącej Gandawę z Antwerpią spowodowało, że już w 1241 roku Sint-Niklaas stało się znaczącym ośrodkiem handlowym regionu. W owym czasie miasto nie posiadało murów obronnych co powodowało, że było często najeżdżane i grabiono. Mimo to zawsze bardzo szybko podnosiło się z ruin i szybko wracało na ścieżkę dynamicznego rozwoju. W 1513 roku ówczesny król Niemiec i cesarz rzymski Maksymilian I Habsburg (1459-1519) zezwolił na organizacje w Sint-Niklaas cotygodniowego targu. W 1690 roku Sint-Niklaas zostało nawiedzone przez wielki pożar w wyniku którego zniszczona została znaczna część zabudowy miasta.

Zwiedzanie

Serce miasta stanowi rozległy Grote Markt - największy rynek w Belgii, którego jedną z pierzei ozdabia monumentalny neoklasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Budowla ta wzniesiona została w XIX wieku w miejscu starego ratusza zniszczonego w czasie pożaru w 1874 roku. Tuż za budynkiem ratusza wznosi się stanowiący mieszankę wielu stylów architektonicznych okazały kościół św Mikołaja (Sint-Nicolaaskerk). Dominującym elementem świątyni jest wysoka wieża zwieńczona pozłacanym posążkiem Madonny z Dzieciątkiem. Innym ciekawym zabytkiem miasta jest oddalony o kilka minut od rynku na terenie malowniczego parku XVI wieczny zamek wodny Walburg (kasteel Walburg). Budowla ta wybudowana została z charakterystycznej czerwonej cegły i stanowi przykład flamandzkiego renesansu. Obecnie w murach zamku mieści się bar oraz restauracja. W Sint-Niklaas znajduje się także (przy ul. Zamanstraat 49) muzeum poświęcone wybitnemu flamandzkiemu matematykowi i geografowi Gerardowi Merkatorowi (1512-1594). Urodził się on w pobliskiej wiosce Rupelmonde i obecnie uznawany jest za prekursora współczesnej kartografii. Opracował m.in. model metodę przedstawiania kulistej Ziemi w postaci dwuwymiarowej mapy.

Patron miasta

Patronem miasta jest słynny święty katolicki i prawosławny Mikołaj z Miry. Żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Miry w Licji (kraina znajdująca się w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej w dzisiejszej Turcji). Wsławił się licznymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki Mikołaj był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie.

mail