Hasselt

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Limburgia
Populacja: 70 035
Powierzchnia: 102 km²
GPS: N: 50°55'47.04", E: 5°20'17.62"
Hasselt
Hasselt - panorama
Hasselt to miasto w północno-wschodniej Belgii, położone nad rzeką Demer i Kanałem Alberta. Jego początki sięgają VII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada handlowa. Prawa miejskie Hasselt otrzymało w 1232 roku od hrabiego Arnolda IV (1205-1261). Dzięki korzystnemu położeniu w pobliżu zamku hrabiowskiego oraz opactwa Herkenrode w Kuringen, miasto bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków Limburgii.
Obecnie Hasselt to ruchliwe i nowoczesne miasto, które stanowi stolicę prowincji limburskiej. Mimo średniowiecznego rodowodu nie ma tu zbyt wielu cennych zabytków. Warto jednak odwiedzić Hasselt bowiem z myślą o turystach przygotowano tu kilka ciekawych atrakcji. Na gości czeka tu m.in. usytuowane w odrestaurowanej XIX wiecznej destylarni Narodowe Muzeum Jenvera (Gin o bardzo gęstej konsystencji, produkowany z melasy z dodatkiem owoców jałowca), rozległy ogród japoński (jeden z największych w Europie) oraz niezwykle interesujący Park Natuur en Cultuur. Jest to to rozległy ogród, w którym sztuka wymieszana jest z przyrodą. Jeśli chodzi o zabytki to godne uwagi są m.in. XIII wieczna gotycka katedra katedra św. Quentina (Sint-Quintinuskathedraal), XVIII wieczna klasycystyczna bazylika Virga Jesse (Virga-Jessebasiliek), barokowy kościół św. Rocha (Sint-Rochuskerk ) oraz XVII wieczny budynek ratusza miejskiego.

Ciekawostki
- Każdego roku w drugiej połowie sierpnia w Hasselt organizowany jest jeden z największych rockowych festiwalów w Belgii - Pukkelpop.
Zdjęcia [4]
Hasselt
Miasta marecki· 1624
Hasselt
Miasta marecki· 1697
Hasselt
Miasta marecki· 1656
Hasselt
Miasta marecki· 1632
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii jakie odbyły się w 1920 roku po raz pierwszy pojawiła się flaga olimpijska z pięcioma kołami. Splatają one się ze sobą i symbolizują braterstwo i sportową więź pięciu kontynentów: Europy (kolor niebieski), Azji (kolor żółty), Afryki (kolor czarny), Australii (kolor zielony) i Ameryki (kolor czerwony).
Reklama
Polub nas