Aalst

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Wschodnia
Populacja: 77 360
Powierzchnia: 78 km²
Strona Internetowa: www.aalst.be
GPS: N: 50°56'15.15", E: 4°2'27.89"
Aalst
Aalst - panorama

Aalst to miasto w północno-zachodniej Belgii, położone nad rzeką Dender. Jego początki sięgają połowy VII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W zapiskach historycznych Aalst pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z IX wieku. W okresie średniowiecza miasto stanowiło ważny punkt (przeprawa przez rzekę Dender) na trasie szlaku handlowego wiodącego z Brugii do Kolonii. W 1360 roku Aalst zostało prawie całkowicie strawione przez wielki pożar. Wkrótce potem odbudowane dzięki rozwojowi przemysłu tkackiego przeżywało swój pierwszy okres wielkiego rozkwitu. W XVIII wieku Aalst stanowiło stolicę Flandrii Austriackiej. W 1914 roku w czasie I wojny światowej pobliżu miasta stoczona została bitwa belgijsko-niemiecka w której Niemcy ponieśli znaczne straty.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych i najokazalszych zabytków miasta jest budynek dawnego ratusza miejskiego z charakterystyczną XV wieczną wieżą beffroi. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza budowla. W swojej historii ratusz został dwukrotnie strawiony przez pożar. Swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej odbudowie jaka miała miejsce w 1879 roku. W stanowiącej integralną cześć ratusza wieży beffroi mieści się składający się z 52 dzwonów zabytkowy carillon. Pozostałe zabytki miasta które warto zobaczyć to m in. XV wieczna gotycka kolegiata św. Marcina (Collégiale Saint-Martin), posąg Dirka Martena (pierwszy drukarz w Południowych Niderlandach), XVII wieczna rzeźnia oraz XVIII wieczny Kościół św. Józefa. Każdego roku w Aalst (od blisko sześciu stuleci) obchodzony jest karnawał. Jest to jedna z większych tego typu uroczystości w całej Belgii. Organizowany jest on w lutym i trwa cztery dni podczas których przez miasto przechodzą liczne parady.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Polub nas