Mechelen

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Antwerpia
Populacja: 80 176
Powierzchnia: 33 km²
GPS: N: 51°1'44.11", E: 4°28'41.06"
Mechelen
Mechelen - panorama

Mechelen to miasto w Belgii, położone nad rzeką Dijle w połowie drogi łączącej Brukselę z Antwerpią. Najstarsze historyczne ślady osadnictwa na terenie obecnego miasta pochodzą z przełomu III i IV wieku Wtedy to znajdowała się tu jedna z germańskich osad. Za początki miasta przyjmuje się jednak dopiero połowę VIII wieku, kiedy to chrześcijański misjonarz św. Rombout założył tu klasztor. W 1303 roku Mechelen uzyskało prawa miejskie od ówczesnego księcia Brabancji - Jana II. W okresie średniowiecza, główne źródło bogactwa miasta stanowił dochodowy handel suknem. Wtedy to podniesione zostało do rangi stolicy Niderlandów. Bardzo szybko jednak (po śmierci Małgorzaty Austriackiej) utraciło swój status na rzecz pobliskiej Brukseli. W 1572 roku podczas wojny osiemdziesięcioletniej Mechelen zostało doszczętnie spustoszone przez Hiszpanów. Odbudowane, swój ponowy rozkwit przeżywało w pierwszej połowie XIX wieku. Ponownie ciężki okres Mechelen przeżywało w okresie ostatnich dwóch wojen światowych, kiedy to zniszczeniu uległa znaczna część zabytkowej architektury miasta. Obecnie odrestaurowane stanowi ciekawy przystanek dla osób odwiedzających pobliską Brukselę lub Antwerpię.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Mechelen jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna katedra św. Rumolda (Sint-Romboutskathedraal). Jej początki sięgają VIII wieku, kiedy to irlandzki mnich Rumold założył tu pierwsze opactwo. Jakiś czas później rozpoczęta została budowa świątyni. Na początku XIII wieku rozpoczęto wznoszenie nawy głównej i transeptu kościoła. Niespełna wiek później nieukończoną budowlę strawił pożar. W XV wieku poddano ją przebudowie. W 1559 roku Mechelen zostało stolicą arcybiskupstwa, a kościół został poniesiony do rangi katedry. Obecnie najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest blisko 100 metrowa zachodnia wieża z tarasem widokowym. Na jej szczyt prowadzi przeszło pół tysiąca schodów. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz z 1665, zwieńczony posągiem patrona katedry, dłuta Lucasa Fayhdherbe, ucznia Petera Paula Rubensa oraz przypominającą powalone drzewo i ustawioną na kamiennej podporze ambonę. W 1999 roku dzwonnica katedry została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Mechelen to m.in. znajdujący się na rynku budynek ratusza miejskiego (Markt Stadhuis), kościół św. Jana Ewangelisty, pałac Małgorzaty York (obecnie Teatr Miejski), barokowa bazylika Najświętszej Marii Panny z Hanswyck, sukiennice (Lakenhal) oraz barokowy kościół beginek.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Od wieków Belgia wraz z sąsiednią Holandią słyną z wyrobu koronek klockowych. Niegdyś robiono z nich wszystko: swetry, obrusy, kołnierzyki czy różnorakie ozdoby. Tradycja ta kultywowana jest po dziś dzień. Przechadzając się ulicami flamandzkich miast napotkać można starsze panie, które przy użyciu delikatnych nici i drewnianych klocków misternie wytwarzają piękne koronki.
Reklama
Polub nas