Mons (Bergen)

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Hainaut
Populacja: 91 152
Powierzchnia: 146 km²
Strona Internetowa: www.mons.be
GPS: N: 50°27'12.00", E: 3°56'55.45"
Mons
Mons - panorama

Mons (nid. Bergen) to miasto w Belgii, położone w dolinie rzeki Haine bezpośrednim sąsiedztwie francuskiej granicy. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na okolicznym wzgórzu znajdował się tu jedn z rzymskich obozów warownych. W okresie średniowiecza Mons pełniło funkcje grodu obronnego i rozrosło się wokół założonego jeszcze w VII wieku klasztoru oraz zamku hrabiego Hainaut. Od 1815 roku miasto stanowiło część Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, a w 1830 roku weszło w skład niepodległej Belgii. Mons odegrało ważną rolę w czasie ostatnich dwóch wojen światowych. To właśnie tutaj w miały miejsce bitwy, które dla Brytyjczyków oznaczały początek i koniec I wojny światowej, a w 1944 roku armia amerykańska odniosła pod Mons swoje pierwsze wielkie zwycięstwo na ziemi Belgijskiej. Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele ciekawych zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. otoczony malowniczymi dawnymi domami kupieckimi rozległy Grand Place (główny plac miejski) z XV wiecznym ratuszem (Hôtel de ville), znajdująca się pośród niewielkiego parku barokowa dzwonnica (beffroi), Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux Arts) oraz monumentalna gotycka kolegiata św. Waldetrudy (Collégiale Sainte-Waudru).

Le Doudou

Każdego roku w Mons w Święto Trójcy Świętej (56 dni po Wielkanocy) organizowany jest słynny festiwal zwany Le Doudou. Jego główną atrakcją jest inscenizacja walki św. Jerzego i jego 38 pomocników ze smokiem. Początki obchodów święta sięgają XIII wieku, kiedy to zorganizowana została tu pierwsza procesja na część patrona miasta. Obecnie oprócz procesji w czasie której obwożony jest relikwiarz św. Waldetrudy na głównym placu miejskim inscenizowana jest scena pokonania smoka i rozszarpania jego ogona na strzępy przez św. Jerzego i jego wiernych towarzyszy. W 2005 roku festiwal Le Doudou wpisany został ne Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Od 1967 roku w Mons znajduje się centrum dowodzenia oraz główna siedziba SHAPE (Naczelne Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych w Europie);
  • W 2015 roku obok czeskiego Pilzna, Mons pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury;
  • Jednym z symboli Mons jest znajdująca się przy głównym wejściu do ratusza niewielka żeliwna figurka małpy. Miejscowa legenda głosi, że pogłaskanie jej głowy przynosi szczęście.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1958 roku belgijski rysownik Peyo stworzył komiks w którym pierwszy raz pojawiły się słynne Smerfy. Te mieszkające w lesie sympatyczne niebieskie stworzonka oglądać mogliśmy w wyprodukowanym w latach osiemdziesiątych XX wieku popularnym na całym świecie serialu animowanym.
Polub nas