Leuven

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Brabancja Flamandzka
Populacja: 90 706
Powierzchnia: 56 km²
Strona Internetowa: www.leuven.be
GPS: N: 50°52'45.36", E: 4°42'7.70"
Leuven
Leuven - panorama
Leuven to zabytkowe miasto w środkowej Belgii, położone nad rzeką Dijle. Jest to jedno z najstarszych belgijskich miast, którego udokumentowana historia sięga IX wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada w pobliżu której starły się tu ze sobą armie Wikingów i Germanów. Korzystnie położenie przy ważnym szlaku handlowym spowodowało, że bardzo szybko niewielka wioska przekształciła się jeden z ważniejszych ośrodków księstwa Brabancji. W 1425 roku w Leuven założony został uniwersytet (Katolicki Uniwersytet Lowański), który obecnie stanowi jedną z największych i najstarszych tego typu placówek w krajach Beneluksu. W XVI wieku uczelnia ta należała do najbardziej znanych i cenionych w całej Europe. Studiował tu m.in. słynny flamandzki kartograf Gerard Merkator (1512-1594), a jednym z pracowników był sam Erazm z Rotterdamu (1467-1536). W XVIII wieku w mieście nastąpił rozwój browarnictwa. Tradycja ważenia piwa przetrwała tu do czasów obecnych, a miejscowy browar należy do grupy Anheuser-Busch InBev - największego koncernu piwowarskiego na świecie. Ciężki okres w dziejach Leuven przeżywało w czasie ostatnich dwóch wojen światowych, kiedy to zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej.

Zwiedzanie
Centrum miasta wyznaczone jest przez przylegające do siebie dwa place miejskie. Pierwszy z nich Grote Markt ma kształt klina i skupia przy sobie dwa najważniejsze zabytki miasta. Są to misternie zdobiony XV wieczny późnogotycki budynek ratusza miejskiego oraz monumentalny kościół św. Piotra (Sint-Pieterskerk). Świątynia ta wzniesiona została w XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała w XX stuleciu w czasie rekonstrukcji jaka została przeprowadzona po zniszczeniach wojennych. W wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na piękną barokową ambonę, grób diuka Brabancji - Henryka I oraz znane malowidło Dirka Boutsa przedstawiające Ostatnią Wieczerzę. Drugim placem miejskim jest Fochplein na którym jedynym wartym uwagi obiektem jest zabawna Fontanna Mądrości (Font Sapienza przedstawiająca studenta wlewającego sobie wiedzę do głowy. Pozostałe ważne zabytki Leuven to m.in. XIV wieczne Sukiennice, barokowy kościół św. Michała, Wielki Beginaż (Groot Begijnhof), XVII wieczna kaplica św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz kompleks zabudowań uniwersyteckich z zabytkowych gmachem biblioteki (w wieży budowli znajduje się jeden z największych na świecie carillonów).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Reklama
Polub nas