Brugia (Brugge)

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Zachodnia
Populacja: 117 224
Powierzchnia: 138 km²
Strona Internetowa: www.visitbruges.be
GPS: N: 51°12'31.51", E: 3°13'27.85"
Brugia
Brugia - panorama

Brugia to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Belgii, położone nad Morzem Północnym. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu jeden z rzymskich obozów warownych. O jego istnieniu świadczą dziś liczne znaleziska archeologiczne jakie udało się odnaleźć archeologom podczas prowadzonych tu prac archeologicznych. Po upadku Cesarstwa osada została podbita i przejęta przez Franków. W dokumentach historycznych nazwa Brugia pojawiła się pierwszy raz dopiero w IX wieku. Przypuszcza się, że pochodzi ono od starego nordyckiego słowa bryggja oznaczającego molo lub most. Prawa miejskie Brugia otrzymała w pierwszej połowie XII wieku, wtedy też wzniesiono nowe mury miejskie oraz rozpoczęto budowę kanałów. W XIII wieku miasto stanowiło już na tyle ważny ośrodek, że zostało członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wkrótce potem Brugia przeżywała swój złoty okres. Przez jej przystanie i nadbrzeża przechodziły flandryjskie tkaniny oraz liczne towary hanzeatyckie. Interesy handlowców zaś, chronione były przez 21 konsulów, a w mieście rozwijały się prężnie nowe banki czy ubezpieczalnie żeglugowe. Tutaj też powstał słynny podstawowy kodeks morski, znany jako Roles de Damme. W XVI wieku wraz z zamulaniem się kanału Zwin, który stanowił główne źródło potęgi miasta rozpoczął się powolny okres stagnacji. Jakiś czas później Brugia straciła znaczenie handlowe na rzecz Antwerpii. Mimo ciągłej modernizacji portów miasto nie odzyskało już nigdy swojego dawnego statusu. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w XIX wieku za sprawą turystyki. Brugia stanowi także kolebkę malarstwa flamandzkiego. To właśnie tutaj działali wybitni malarze i miniaturzyści tacy jak m.in. Jan van Eyck, Petrus Christus, Hugo van der Goes czy Gerard David.

Zwiedzanie

Dzięki w pełni zachowanej średniowiecznej tkance miejskiej Brugia zaliczana jest do jednego najbardziej ekscytujących miast turystycznych europy. Miasto posiada także blisko stukilometrową sieć czynnych kanałów, którymi połączone jest z pobliską Ostendą i Zeebrugge. W przewodnich turystycznych Brugia często bywa określana mianem Flamandzkiej Wenecji. Wycieczka statkiem po kanałach stanowi dziś jedną ciekawszych atrakcji. Do najważniejszych zabytków Brugii należą m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta monumentalna wieża z carillonem (Beffroi), XII wieczna Katedra św. Salwatora (Sint Salvatorskathedraal), XII wieczna Bazylika Świętej Krwi (w jej wnętrzu przechowywane są relikwie z krwią samego Chrystusa), wzniesiony w latach 1619-1642 kościół św. Walpurgii, renesansowa kancelaria miejska, XII wieczny Szpital świętego Jana, Muzeum Czekolady oraz bogato zdobiony gotycki budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Brugia to także miasto nierozerwalnie związane z czekoladą. Znajduje się tu niezliczona ilość sklepików, cukierni i kawiarenek w których można skosztować miejscowych łakoci. W 2000 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [22]
Brugia
Miasta Kefir· 760
Brugia
Miasta Kefir· 822
Brugia
Miasta Kefir· 725
Brugia
Miasta Kefir· 722
Brugia
Miasta Kefir· 746
Brugia
Miasta Kefir· 761
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mimo, że Belgia jest stosunkowo małym krajem używane są tu aż trzy jeżyki urzędowe: flamandzki (niderlandzki), francuski i niemiecki. Języka flamandzkiego używa się głównie w północnej części kraju, francuskiego zaś głównie na południu. Granica językowa jest jest bardzo wyraźnie widoczna. Język niemiecki usłyszeć można jedynie we wschodniej nadgranicznej części Belgii.
Reklama
Polub nas