Brugia - panorama

Brugia to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Belgii, położone nad Morzem Północnym. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu jeden z rzymskich obozów warownych. O jego istnieniu świadczą dziś liczne znaleziska archeologiczne jakie udało się odnaleźć archeologom podczas prowadzonych tu prac archeologicznych. Po upadku Cesarstwa osada została podbita i przejęta przez Franków. W dokumentach historycznych nazwa Brugia pojawiła się pierwszy raz dopiero w IX wieku. Przypuszcza się, że pochodzi ono od starego nordyckiego słowa bryggja oznaczającego molo lub most. Prawa miejskie Brugia otrzymała w pierwszej połowie XII wieku, wtedy też wzniesiono nowe mury miejskie oraz rozpoczęto budowę kanałów. W XIII wieku miasto stanowiło już na tyle ważny ośrodek, że zostało członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wkrótce potem Brugia przeżywała swój złoty okres. Przez jej przystanie i nadbrzeża przechodziły flandryjskie tkaniny oraz liczne towary hanzeatyckie. Interesy handlowców zaś, chronione były przez 21 konsulów, a w mieście rozwijały się prężnie nowe banki czy ubezpieczalnie żeglugowe. Tutaj też powstał słynny podstawowy kodeks morski, znany jako Roles de Damme. W XVI wieku wraz z zamulaniem się kanału Zwin, który stanowił główne źródło potęgi miasta rozpoczął się powolny okres stagnacji. Jakiś czas później Brugia straciła znaczenie handlowe na rzecz Antwerpii. Mimo ciągłej modernizacji portów miasto nie odzyskało już nigdy swojego dawnego statusu. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w XIX wieku za sprawą turystyki. Brugia stanowi także kolebkę malarstwa flamandzkiego. To właśnie tutaj działali wybitni malarze i miniaturzyści tacy jak m.in. Jan van Eyck, Petrus Christus, Hugo van der Goes czy Gerard David.

Zwiedzanie

Dzięki w pełni zachowanej średniowiecznej tkance miejskiej Brugia zaliczana jest do jednego najbardziej ekscytujących miast turystycznych europy. Miasto posiada także blisko stukilometrową sieć czynnych kanałów, którymi połączone jest z pobliską Ostendą i Zeebrugge. W przewodnich turystycznych Brugia często bywa określana mianem Flamandzkiej Wenecji. Wycieczka statkiem po kanałach stanowi dziś jedną ciekawszych atrakcji. Do najważniejszych zabytków Brugii należą m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta monumentalna wieża z carillonem (Beffroi), XII wieczna Katedra św. Salwatora (Sint Salvatorskathedraal), XII-wieczna Bazylika Świętej Krwi (w jej wnętrzu przechowywane są relikwie z krwią samego Chrystusa), wzniesiony w latach 1619-1642 kościół św. Walpurgii, renesansowa kancelaria miejska, XII-wieczny Szpital świętego Jana, Muzeum Czekolady oraz bogato zdobiony gotycki budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Brugia to także miasto nierozerwalnie związane z czekoladą. Znajduje się tu niezliczona ilość sklepików, cukierni i kawiarenek w których można skosztować miejscowych łakoci. W 2000 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Brugii

 • Muzeum Groeninge (Groeningemuseum) - znajduje się na terenie dawnego opactwa Eekhout przy ulicy Dijver 12 i prezentuje bogate zbiory dzieł wybitnych artystów niderlandzkich i belgijskich. Placówka szczyci się przede wszystkim kolekcją prymitywistów flamandzkich, takich jak: Jan van Eyck, Hans Memling, Hugo van der Goes, czy Gerard David. Są tu także obrazy artystów renesansu i baroku, kilkanaście dzieł z czasów neoklasycyzmu i realizmu, najważniejsze prace symbolistów i modernistów czy wybitne dzieła flamandzkich ekspresjonistów. Jedna z ekspozycji poświęcona jest sztuce nowoczesnej. Muzeum organizuje także regularnie prestiżowe wystawy czasowe.
 • Muzeum Memlinga (Memling in Sint-Jan) - mieści się w średniowiecznym budynku dawnego Szpitala św. Jana (Sint-Janshospitaal) przy ulicy Mariastraat 38 i prezentuje m.in. obrazy wybitnego niderlandzkiego malarza niemieckiego pochodzenia Hansa Memlinga (1435-1494). Był on jednym z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie. Jego sześć arcydzieł wystawionych jest w kaplicy szpitalnej. Są to: "Tryptyk Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny", "Tryptyk Floreins", "Portret młodej kobiety", "Dyptyk Maartena van Nieuwenhove", "Relikwiarz świętej Urszuli" oraz "Tryptyk Adriaana Reinsa". Cztery z nich były wykonane specjalnie dla kaplicy. Oprócz prac Memlinga w muzeum obejrzeć można także liczne pamiątki po średniowiecznym szpitalu oraz bardzo dobrze zachowana stara apteka z ogrodem zielnym.
 • Muzeum Gruuthuse (Gruuthusemuseum) - mieści się w zabytkowym gmachu flamandzkiego szlachcica Louisa de Gruuthuse (1427-1492) przy ulicy Dijver 17C i prezentuje głównie flamandzką sztukę użytkową i dekoracyjną z przełomu od XV do XIX wieku. Obejrzeć można tu m.in. stare meble, zabytkową broń, rzeźbę oraz przedmioty codziennego użytku wykonane ze srebra i złota. Najbardziej znanym eksponatem jest wykonane z terakoty wielobarwne popiersie młodego cesarza Karola V Habsburga (1500-1558). Osobna ekspozycja prezentuje kolekcję flamandzkich gobelinów z przełomu XVI i XVII wieku.
 • Muzeum Miejskie - mieści się w budynku ratusza miejskiego (Stadhuis) przy Burg Square i prezentuje historię miasta oraz budynku. Dla zwiedzających udostępniona jest m.in. usytuowana na drugim piętrze bogato zdobiona Sala Gotycka, która zachwyca gruntownie odrestaurowanym drewnianym sklepieniem oraz pokrywającymi ściany XIX-wiecznymi freskami ilustrującymi historię miasta.
 • Muzeum Piwa (Bruges Beer Museum) - mieści się na terenie dawnego browaru trapistów (cystersów) przy ulicy Breidelstraat 3 i poświęcone jest historii, recepturom, produkcji i konsumpcji piwa w Belgii i na świecie. Obejrzeć tu można m.in. dawne kadzie używane przy produkcji czy stary osprzęt browarniczy. Zwiedzanie połączone jest z degustacją lokalnego wyrobu.
 • Muzeum Dawnych Tortur (Torture Museum Oude Steen) - znajduje się przy ulicy Wollestraat 29 i prezentuje stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych. Obejrzeć tu można m.in. średniowieczne narzędzia i maszynerię do zadawania tortur oraz bólu skazańcom. Ekspozycja znajduje się w piwnicach jednego z najstarszych zachowanych więzień w Europie.
 • Muzeum Frytek (Frietmuseum) - mieści się w XIV budynku przy ulicy Vlamingstraat 33 i prezentuje historię frytek i ziemniaków a także sosów jakie się do nich podaje w Belgii. Obejrzeć tu można m.in. maszyny stosowane do obierania i krojenia ziemniaków czy frytkownice. Belgowie twierdzą, że frytki to ich wymysł. Związane jest z XV-wieczną historią o rybakach znad Mozy, którzy gdy nie udało się im nic złowić, wycięli małe rybki z ziemniaków i usmażyli na tłuszczu. Prawdziwe belgijskie frytki muszą mieć chrupiącą złocistą skórkę i delikatny miękki środek. Zwiedzanie połączone jest z degustacją miejscowych wyrobów.
 • Muzeum Gezelle (Gezellemuseum) - znajduje się przy ulicy Rolweg 64 i poświęcone jest życiu i twórczości znanemu belgijskiemu poety i językoznawcy Guido Gezelle (1830-1899). Założył on i redagował czasopisma folklorystyczne i historyczno-polityczne. Placówka usytuowana jest w XVI-wiecznym domu, w którym Gezelle urodził się i spędził dzieciństwo. Obejrzeć można tu liczne pamiątki po poecie w tym m.in. księgozbiór, rękopisy i fotografie, a także biurko i walizkę podróżną. Dla zwiedzających udostępniony jest także przylegający do muzeum ogród owocowo-warzywny.
 • Muzeum Archeologiczne (Archeologiemuseum) - znajduje się przy ulicy Mariastraat 36 i prezentuje różnego rodzaju eksponaty oraz artefakty jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były na terenie miasta oraz okolic. Obejrzeć można tu m.in. kamienne narzędzia z czasów neolitu czy akcesoria rzemieślnicze z okresu średniowiecza. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano ścieżkę edukacyjną zachęcającą do rozwiązywania zagadek oraz eksploracji.
 • Muzeum Diamentów (Diamantmuseum) - mieści się w dawnej fabryce obróbki diamentów przy ulicy Katelijnestraat 43 i prezentuje historię oraz sposoby obrabiania diamentów. Obejrzeć tu można liczne wystawy poświęcone diamentom oraz ich wpływowi na rozwój Brugii począwszy od średniowiecza aż po czasy obecne. W trakcie zwiedzania można także obejrzeć wzbogacony narracją rzemieślnika proces szlifowania i obróbki diamentów.
 • Muzeum Folkloru (Volkskundemuseum) - znajduje się przy ulicy Balstraat 43 i prezentuje oryginalne meble, kolekcję strojów regionalnych oraz przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku. Placówka założona została w 1939 roku z inicjatywy artysty i kuratora Guillaume Michielsa oraz farmaceuty Karela De Wolfa.
 • Muzeum Najświętszej Panienki od Garncarzy (Museum Onze-Lieve-Vrouw ter Potterie) - znajduje się przy ulicy Potterierei 79 B i prezentuje wygląd średniowiecznego szpitala. Obejrzeć tu można m.in. kilka zabytkowych sal chorych oraz jedną z dwóch szpitalnych kaplic.

Ciekawostki

 • Brugia jest znana z wytwarzanych od XVII wieku z koronek brabanckich metodą klockową;
 • W 1409 roku otwarto w Brugii zajazd Huis ter Beurze, który potem stał się pierwszą giełdą i najbardziej rozwiniętym rynkiem pieniężnym w całych Niderlandach;
 • Brugia kilkukrotnie wykorzystywana była jako plan filmowy. Kręcono tu m.in. sceny do amerykańsko-brytyjsko filmu z 2008 roku, w reżyserii Martina McDonagha pod tytułem "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

mail

Multimedia