Brugia (Brugge)

Belgia     UNESCO
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Zachodnia
Populacja: 117 224
Powierzchnia: 138 km²
Strona Internetowa: www.visitbruges.be
GPS: N: 51°12'31.51", E: 3°13'27.85"
Brugia
Brugia - panorama
Brugia to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Belgii, położone nad Morzem Północnym. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu jeden z rzymskich obozów warownych. O jego istnieniu świadczą dziś liczne znaleziska archeologiczne jakie udało się odnaleźć archeologom podczas prowadzonych tu prac archeologicznych. Po upadku Cesarstwa osada została podbita i przejęta przez Franków. W dokumentach historycznych nazwa Brugia pojawiła się pierwszy raz dopiero w IX wieku. Przypuszcza się, że pochodzi ono od starego nordyckiego słowa bryggja oznaczającego molo lub most. Prawa miejskie Brugia otrzymała w pierwszej połowie XII wieku, wtedy też wzniesiono nowe mury miejskie oraz rozpoczęto budowę kanałów. W XIII wieku miasto stanowiło już na tyle ważny ośrodek, że zostało członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wkrótce potem Brugia przeżywała swój złoty okres. Przez jej przystanie i nadbrzeża przechodziły flandryjskie tkaniny oraz liczne towary hanzeatyckie. Interesy handlowców zaś, chronione były przez 21 konsulów, a w mieście rozwijały się prężnie nowe banki czy ubezpieczalnie żeglugowe. Tutaj też powstał słynny podstawowy kodeks morski, znany jako Roles de Damme. W XVI wieku wraz z zamulaniem się kanału Zwin, który stanowił główne źródło potęgi miasta rozpoczął się powolny okres stagnacji. Jakiś czas później Brugia straciła znaczenie handlowe na rzecz Antwerpii. Mimo ciągłej modernizacji portów miasto nie odzyskało już nigdy swojego dawnego statusu. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w XIX wieku za sprawą turystyki. Brugia stanowi także kolebkę malarstwa flamandzkiego. To właśnie tutaj działali wybitni malarze i miniaturzyści tacy jak m.in. Jan van Eyck, Petrus Christus, Hugo van der Goes czy Gerard David.

Zwiedzanie
Dzięki w pełni zachowanej średniowiecznej tkance miejskiej Brugia zaliczana jest do jednego najbardziej ekscytujących miast turystycznych europy. Miasto posiada także blisko stukilometrową sieć czynnych kanałów, którymi połączone jest z pobliską Ostendą i Zeebrugge. W przewodnich turystycznych Brugia często bywa określana mianem Flamandzkiej Wenecji. Wycieczka statkiem po kanałach stanowi dziś jedną ciekawszych atrakcji. Do najważniejszych zabytków Brugii należą m.in. stanowiąca jeden z symboli miasta monumentalna wieża z carillonem (Beffroi), XII wieczna Katedra św. Salwatora (Sint Salvatorskathedraal), XII wieczna Bazylika Świętej Krwi (w jej wnętrzu przechowywane są relikwie z krwią samego Chrystusa), wzniesiony w latach 1619-1642 kościół św. Walpurgii, renesansowa kancelaria miejska, XII wieczny Szpital świętego Jana, Muzeum Czekolady oraz bogato zdobiony gotycki budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Brugia to także miasto nierozerwalnie związane z czekoladą. Znajduje się tu niezliczona ilość sklepików, cukierni i kawiarenek w których można skosztować miejscowych łakoci. W 2000 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [22]
Brugia
Miasta Kefir· 679
Brugia
Miasta Kefir· 720
Brugia
Miasta Kefir· 632
Brugia
Miasta Kefir· 626
Brugia
Miasta Kefir· 652
Brugia
Miasta Kefir· 663
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Reklama
Polub nas