Gandawa (Gent)

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Wschodnia
Populacja: 233 120
Powierzchnia: 156 km²
Strona Internetowa: www.visitgent.be
GPS: N: 51°3'12.82", E: 3°43'15.12"
Gandawa
Gandawa - panorama

Gandawa to zabytkowe miasto w północno-zachodniej części Belgii, położone przy ujściu rzeki Leie do Skaldy. Tereny obecnego miasta zamieszkane były już w starożytności, kiedy to przebywali tu Celtowie. Z tego okresu wywodzi się także nazwa miasta i związana jest z celtyckim słowem ganda oznaczającym w wolnym tłumaczeniu miejsce zbiegu lub połączenia dwóch rzek. W IX wieku miasto było wielokrotnie napadane i plądrowane przez Wikingów. W okresie średniowiecza Gandawa była siedzibą książąt flandryjskich i jednocześnie jednym z największych miast Europy, ustępując jedynie niektórym włoskim miastom i Paryżowi. To właśnie tutaj urodził się wywodzący z dynastii Habsburgów Karol V późniejszy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Obecnie bogata w zabytki Gandawa należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Belgii.

Zwiedzanie

Najbardziej znaną budowlą Gandawy jest zaprojektowana w 1935 roku przez znanego belgijskiego architekta Henry'ego van de Velde modernistyczna biblioteka uniwersytecka (Boekentoren). Budynek ten ma 64 metry wysokości a w swoich wnętrzach skrywa przeszło trzy miliony książek oraz liczne średniowieczne manuskrypty czy starodruki. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. monumentalna XIII wieczna Katedra św. Bawona, romańsko-gotycki Kościół św. Mikołaja, XIV wieczna dzwonnica (Belfort), XVI wieczny Zamek hrabiów Flandrii Gravensteen, klasycystyczny Ratusz (Stadhuis), Kościół św. Michała, średniowieczna śluza warowna (Rabot), most Sint Michielsbrug oraz liczne bogato zdobione kamienice mieszczańskie.

Gentse Feesten

Każdego roku pod koniec lipca w Gandawie urządzany jest jeden z największych w Belgii festiwali kulturalno-muzycznych zwany Gentse Feesten. Przez blisko półtora tygodnia odbywają się tu liczne koncerty, spektakle a także historyczna procesja mieszkańców Gandawy ze stryczkami na szyi. Symbol ten oddaje hołd XVI wiecznym mieszkańcom miasta, którzy stawili skuteczny opór buntownikom opowiadającym się przeciwko woli cesarza Karola V. Rebelia zakończyła się całkowitą klęską, a buntownicy zmuszeni zostali przejść przez miasto boso z zawieszonymi na szyi stryczkami i oddać hołd cesarzowi.

Zdjęcia [26]
Gandawa
Miasta Kefir· 926
Gandawa
Miasta Kefir· 1012
Gandawa
Miasta Kefir· 867
Gandawa
Miasta Kefir· 884
Gandawa
Miasta Kefir· 875
Gandawa
Miasta Kefir· 847
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Belgijska czekolada oraz słynne praliny stały się synonimem czekoladowej doskonałości. Tradycje wyrobu tych słodkich przysmaków sięgają tu przeszło 300 lat wstecz. Czekoladki z delikatnym kremowym nadzieniem zwane potocznie pralinami, pojawiły się tu w 1912 roku. To wtedy belgijski mistrz chocolatier - Jean Neuhaus, opracował unikatowe przepisy, które rozsławiły te łakocie w całej Europie. Firma Neuhaus istnieje po dziś dzień, produkując praliny cenione na całym świecie. Obecnie Belgia produkuje 172 tysiące ton czekolady rocznie.
Reklama
Polub nas