Gandawa (Gent)

Belgia
Kraj: Belgia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Flandria Wschodnia
Populacja: 233 120
Powierzchnia: 156 km²
Strona Internetowa: www.visitgent.be
GPS: N: 51°3'12.82", E: 3°43'15.12"
Gandawa
Gandawa - panorama
Gandawa to zabytkowe miasto w północno-zachodniej części Belgii, położone przy ujściu rzeki Leie do Skaldy. Tereny obecnego miasta zamieszkane były już w starożytności, kiedy to przebywali tu Celtowie. Z tego okresu wywodzi się także nazwa miasta i związana jest z celtyckim słowem ganda oznaczającym w wolnym tłumaczeniu miejsce zbiegu lub połączenia dwóch rzek. W IX wieku miasto było wielokrotnie napadane i plądrowane przez Wikingów. W okresie średniowiecza Gandawa była siedzibą książąt flandryjskich i jednocześnie jednym z największych miast Europy, ustępując jedynie niektórym włoskim miastom i Paryżowi. To właśnie tutaj urodził się wywodzący z dynastii Habsburgów Karol V późniejszy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Obecnie bogata w zabytki Gandawa należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Belgii.

Zwiedzanie
Najbardziej znaną budowlą Gandawy jest zaprojektowana w 1935 roku przez znanego belgijskiego architekta Henry'ego van de Velde modernistyczna biblioteka uniwersytecka (Boekentoren). Budynek ten ma 64 metry wysokości a w swoich wnętrzach skrywa przeszło trzy miliony książek oraz liczne średniowieczne manuskrypty czy starodruki. Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. monumentalna XIII wieczna Katedra św. Bawona, romańsko-gotycki Kościół św. Mikołaja, XIV wieczna dzwonnica (Belfort), XVI wieczny Zamek hrabiów Flandrii Gravensteen, klasycystyczny Ratusz (Stadhuis), Kościół św. Michała, średniowieczna śluza warowna (Rabot), most Sint Michielsbrug oraz liczne bogato zdobione kamienice mieszczańskie.

Gentse Feesten
Każdego roku pod koniec lipca w Gandawie urządzany jest jeden z największych w Belgii festiwali kulturalno-muzycznych zwany Gentse Feesten. Przez blisko półtora tygodnia odbywają się tu liczne koncerty, spektakle a także historyczna procesja mieszkańców Gandawy ze stryczkami na szyi. Symbol ten oddaje hołd XVI wiecznym mieszkańcom miasta, którzy stawili skuteczny opór buntownikom opowiadającym się przeciwko woli cesarza Karola V. Rebelia zakończyła się całkowitą klęską, a buntownicy zmuszeni zostali przejść przez miasto boso z zawieszonymi na szyi stryczkami i oddać hołd cesarzowi.
Zdjęcia [26]
Gandawa
Miasta Kefir· 32
Gandawa
Miasta Kefir· 33
Gandawa
Miasta Kefir· 31
Gandawa
Miasta Kefir· 39
Gandawa
Miasta Kefir· 31
Gandawa
Miasta Kefir· 28
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mimo, że Belgia jest stosunkowo małym krajem używane są tu aż trzy jeżyki urzędowe: flamandzki (niderlandzki), francuski i niemiecki. Języka flamandzkiego używa się głównie w północnej części kraju, francuskiego zaś głównie na południu. Granica językowa jest jest bardzo wyraźnie widoczna. Język niemiecki usłyszeć można jedynie we wschodniej nadgranicznej części Belgii.
Reklama
Polub nas