Antwerpia - panorama

Antwerpia to zabytkowe miasto w północnej Belgii, położone nad rzeką Skaldą. Jest drugi po Rotterdamie największy i najnowocześniejszy europejski port morski. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowa aanwerp, którym określany był napływowy kopiec na Skladzie gdzie powstała osada będąca zalążkiem późniejszego miasta. Najstarsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z VIII wieku. W 1291 roku Antwerpia otrzymała prawa miejskie a niespełna wiek później stała się członkiem Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy też nastąpił pierwszy boom gospodarczy, który uczynił z Antwerpii jeden z najbogatszych i najważniejszych ośrodków handlowych ówczesnej Europy. Kres świetności miasta nastąpił w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to zostało ogarnięte przez wojny religijne. Wtedy też Północne Niderlandy zamknęły rzekę Skaldę dla innych statków niż holenderskie co przyczyniło się do upadku z miasta i w konsekwencji zmniejszenia jego populacji o przeszło połowę. Przełom XVI i XVII to dla Antwerpii był okres rozwoju kulturalnego. W mieście powstała wtedy m in. Akademia Sztuk Pięknych oraz giełda. Kolejny boom gospodarczy nastąpił pa 1863 roku, kiedy to otwarto ponownie żeglugę na Skaldzie, tak że miasto stało się jednym z najważniejszych portów w kraju. Z tego powodu miasto stanowiło główny cel ataków w czasie obu wojen światowych. W czasie II wojny światowej Antwerpia była bombardowana przez obie strony konfliktu, ale największe straty zadał miastu niemieckie naloty z użyciem pocisków V1 i V2. Po wojnie miasto bardzo szybko podniosło się z upadku, stając się jednym z największych portów Europy.

Antwerpia - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Antwerpii jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna katedra Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekatedraal). Jest to zbudowana głównie z cegły i białego kamienia budowla reprezentująca styl gotyku brabanckiego. Jej historia sięga przełomu IX i XII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka kapliczka, która w roku 1124 zyskała status kościoła parafialnego. Następnie wybudowano tu większy romański kościół, który ostatecznie w połowie XIV wieku zastąpiony został obecną konstrukcją. Pierwotnie świątynia miała mieć dwie wysokie wieże. Jednak po pożarze jaki wybuchł w roku 1533 roku zaniechano budowy drugiej z wież. W 1559 roku kościół zyskał status katedry i został główną siedzibą biskupstwa antwerpskiego. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele dzieł sztuki. Obejrzeć tu można m.in. rzeźby (Madonna z Dzieciątkiem, Matka Boża z Antwerpii), obrazy Rubensa - Podniesienie krzyża i Zmartwychwstanie Jezusa oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy retabulum św. Józefa. Na uwagę zasługuje także bogato zdobiona ambona, tabernakulum w postaci Arki przymierza, grobowiec biskupa Mariusa Ambrosiusa Capello czy piękne organy. Tuż przed katedrą w dawnej drukarni Christophera Plantina mieści się muzeum Plantin-Moretus. Kolejnym ważnym zabytkiem Antwerpii jest znajdujący się przy rynku i otoczony XVI wiecznymi kamienicami renesansowy budynek ratusza miejskiego (Studhuis). Budowla wzniesiona została w latach 1561-1565 według projektu znanego flamandzkiego architekta Cornelisa Florisa de Vriendt. Gmach reprezentuje cechy renesansu flamandzkiego i włoskiego, choć jego środkowa część nawiązuje jeszcze do architektury gotyckich ratuszy Flandrii i Brabancji. Obiekt po dziś dzień pełni funkcje administracyjne, będąc m.in. miejscem urzędowania burmistrza miasta. Ratusz został włączony do grupy miejskich wież strażniczych (beffroi) z Belgii i północnej Francji, które w 1999 roku (jako jeden obiekt) wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Antwerpii to m.in. usytuowana w samym sercu rynku i przedstawiająca legendarnego rzymskiego żołnierza Fontanna Brabo wrzucającego do Skaldy rękę olbrzyma Antigonusa, zabytkowy budynek dworca kolejowego, Muzeum Rubensa, zabytkowy drapacz chmur Torengebouw, XVI wieczny kościół św. Pawła, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych (Koninklijk Museum voor Schone Kunsten) oraz XII wieczny Zamek Het Steen (najstarsza budowla Antwerpii). Sporą atrakcją turystyczną jest też rejs statkiem po wodach Skaldy.

Diamenty

Antwerpia jest także największym w świecie ośrodkiem szlifierstwa diamentów. Historia antwerpskich złotników, związana jest nierozerwalne z Żydami, którzy zamieszkiwali miasto już od średniowiecza. To właśnie ono wyspecjalizowali się w obróbce i handlu diamentami, które w przeważającej większości sprowadzane są z Afryki Południowej. Obecnie Antwerpia jest największym na świecie ośrodkiem szlifierstwa diamentów. Dla utrzymania odpowiedniego poziomu cen, wielkość wydobycia jest ściśle kontrolowana przez posiadający pełnię władzy południowoafrykański kartel, prowadzony przez firmę De Beers.

Ciekawostki

  • W Antwerpii znajduje się jedno z najstarszych zoo w Europie, które założone zostało w 1843 roku. Obecnie zamieszkuje je około 5 tysięcy zwierząt z 950 gatunków pochodzących z całego świata.

mail

Multimedia