Twierdza Baba Vida (Баба Вида крепост)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Obwód: Wielkie Tyrnowo
Miejscowość: Widin
GPS: N: 43°59'36.02", E: 22°53'12.94"
Twierdza Baba Vida
Twierdza Baba Vida - panorama
Widin to miasto w północno-zachodniej Bułgarii, położone na prawym brzegu Dunaju. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowana w samym sercu miasteczka bardzo dobrze zachowana monumentalna turecka twierdza Baba Wida. Pierwotna warownia w Widinie wzniesiona została już w X wieku, kiedy to pierwsze państwo bułgarskie było u szczytu potęgi. Twierdza powstała w miejscu dawnego rzymskiego fortu zwanego Bononia. Głównym zadaniem nowego zamku miała być kontrola przebiegających tędy ważnych szlaków handlowych. Na przestrzeni wieków twierdza była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Forteca wielokrotnie też przechodziła z rąk do rąk. Władali nią kolejno władali Bułgarzy, Bizantyjczycy, Turcy i Habsburgowie. Największy okres rozkwitu Widina nastąpił w XIV wieku, kiedy to miasto stało się stolicą tzw. carstwa widyńskiego, którym to władał Ivan Stracimir. Jeszcze w tym samym wieku miasto zostało podbite i zajęte przez Turków. W swoim obecnym kształcie twierdza powstała na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to tereny te znajdowały się pod panowaniem osmańskim. Forteca wykorzystywana była praktycznie do końca XIX wieku. Wtedy to na jej terenie znajdowało się więzienie oraz skład amunicji. Obecnie Baba Wida stanowi jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz warownych na terenie całej Bułgarii. Dawniej posiadała ona osiem wież obronnych, cztery narożne, trzy wieńczące boki umocnień oraz potężnie ufortyfikowaną wieżę bramową. Z murów fortecy rozpościera się przepiękna panorama Dunaju, a także pobliskiego rumuńskiego miasta Calafat. Na terenie twierdzy znajduje muzeum. Latem zaś bardzo często są tu organizowane różnego rodzaju imprezy (m.in. koncerty i przedstawienia teatralne).
Odwiedzając Widin warto także przespacerować się po najstarszej cześci miasta gdzie zachowało się kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. XII wieczna cerkiew św. Pantelejmona, meczet Osama Pazvantoglu (z charakterystycznym sercem na szczycie), ruiny synagogi oraz cztery bramy miejskie: Stambulska, Florentyńska, Janczarska i Targowa.

Ciekawostki
- W twierdzy w Widinie stacjonował ze swoimi wojskami przez jakiś czas słynny rumuński hospodar Wołoski Wład III Palownik zwauy także Drakulą.
Zdjęcia [5]
Twierdza Baba Vida
Bunkry, Twierdze Gienek· 1736
Twierdza Baba Vida
Bunkry, Twierdze Gienek· 1638
Twierdza Baba Vida
Bunkry, Twierdze Gienek· 1500
Twierdza Baba Vida
Bunkry, Twierdze Gienek· 1533
Twierdza Baba Vida
Bunkry, Twierdze Gienek· 1454
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1941 roku Bułgaria sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami i wypowiedziała wojnę Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym (tym samym i ich sojusznikowi ZSRR). Król Borys III jednak odmówił Hitlerowi udziału w kampanii przeciwko ZSRR, powołując się na sympatię jaką cieszył się naród rosyjski.
Reklama
Polub nas