Twierdza Asenowa (Асеновата крепост)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Obwód: Razgrad
Miejscowość: Asenowgrad
GPS: N: 41°59'11.16", E: 24°52'25.46"
Twierdza Asenowa
Twierdza Asenowa - panorama

Asenowgrad to miasto w Bułgarii, położone na północnych stokach Rodopów. Tym co przyciąga tu wielu turystów są usytuowane około 2 km od centrum miasta na wysokim skalistym grzbiecie wznoszącym się nad rzeką Asenitsa pozostałości średniowiecznej twierdzy obronnej. Jej początki sięgają XI wieku, kiedy to powstały tu pierwsze fortyfikacje strzegące dostępu do Tracji a potem Bizancjum. Wtedy też miasto nosiło grecką nazwę Stanimahos ("miejsce obronne"). W 1230 roku z inicjatywy ówczesnego bułgarskiego cara Asena Ivana II warownia została znacznie rozbudowana i umocniona. Zewnętrzne mury miały wówczas prawie 3 metry grubości i 10 wysokości. Niestety nie uchroniło to miasta przed podbojami, bowiem najpierw, na przełomie XIII i XIV wieku w czasie wojen bułgarsko-biznatyjskich, dostało się pod panowanie Bizancjum, a w 1371 roku zdobyli je i zajęli Turcy. W czasie panowania tych ostatnich twierdza została doszczętnie zniszczona i ostatecznie opuszczona. Do czasów obecnych z tej niegdyś potężnej twierdzy zachowały się jedynie malownicze ruiny, które stanowią jeden z symboli miasta (znajdują się na herbie Asenowgradu). Z murów warowni rozpościera się wspaniały widok na Rodopy oraz Nizinę Górnotracką. Część kompleksu obronnego stanowi niewielka ufortyfikowana cerkiew Bogurodzicy w której surowych wnętrzach dostrzec można pozostałości dawnych malowideł ściennych.

Bułgarska Jerozolima

W Asenowgradzie oraz jego okolicach zachowało się także 8 cerkwi, 46 kaplic i paraklisów, 4 klasztory, kościół ewangelicki oraz meczet. Większość cerkwi została zbudowana w czasie bułgarskiego odrodzenia narodowego. Tak wielkie skupisko świątyń powoduje, że Asenowgrad bywa bardzo często określany mianem "bułgarskiej Jerozolimy".

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1941 roku Bułgaria sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami i wypowiedziała wojnę Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym (tym samym i ich sojusznikowi ZSRR). Król Borys III jednak odmówił Hitlerowi udziału w kampanii przeciwko ZSRR, powołując się na sympatię jaką cieszył się naród rosyjski.
Reklama
Polub nas