Tracki grobowiec z Kazanłyku (Тракийската гробница в Казанлък)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Obwód: Stara Zagora
Miejscowość: Kazanłyk
GPS: N: 42°37'0.00", E: 25°23'36.00"
Tracki grobowiec z Kazanłyku
Tracki grobowiec z Kazanłyku - panorama
Kazanłyk to miasto w środkowej Bułgarii, położone w samym sercu słynnej Doliny Róż znanej także jako Dolina Trackich Królów. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany się w południowej części miasta murowany tracki grobowiec kurhanowy. Powstał on prawdopodobnie około 310-290 roku p.n.e i stanowił niegdyś część większego trackiego cmentarza wchodzącego w skład starożytnego miasta Seuthopolis. Nekropolia odkryta została przypadkowo pod koniec II wojny światowej przez okopujących się wokół miasta żołnierzy. Przypuszcza się, że w starożytności grobowiec należał do jakiegoś wielmoży trackiego, który to został pochowany tu wraz z żoną. Główna komora grobowca posiada okrągły kształt o średnicy przekraczającej 2,5 metra i prowadzi do niej blisko dwu metrowy wąski korytarz (dromos). Najcenniejszym elementem nekropolii są starożytne barwne malowidła ścienne. Przedstawiają sceny walk Traków z Macedończykami, życie oraz pogrzeb właściciela grobowca. Są to jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych fresków pochodzących z okresu hellenistycznego. Ich autorami byli prawdopodobnie artyści greccy lub macedońscy. W 1979 roku grobowiec z Kazanłyku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dolina Róż
Odwiedzając Kazanłyk warto także odwiedzić miejscowe Muzeum Róż w którym zapoznać możemy liczącą przeszło 350 lat historię uprawy tych kwiatów. W jego sąsiedztwie znajduje się sklep, w którym kupić można perfumy na bazie olejku różanego, kremy, miody czy dżemy. Dwukrotnie destylowany olejek z bułgarskich róż uznawany jest za najlepszy na świecie. Każdego roku w pierwszy weekend czerwca w miasteczku odbywa się Festiwal Róż.

Ciekawostki
- W sąsiedztwie miasta znajduje się niezwykle malownicze jezioro Koprinka na którego dnie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Seuthopolis.
Ceny biletów
Wstęp płatny.
Godziny otwarcia
Codziennie w godz. 8.30-17.30.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas