Tracki grobowiec z Kazanłyku - panorama

Kazanłyk to miasto w środkowej Bułgarii, położone w samym sercu słynnej Doliny Róż znanej także jako Dolina Trackich Królów. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany się w południowej części miasta murowany tracki grobowiec kurhanowy. Powstał on prawdopodobnie około 310-290 roku p.n.e i stanowił niegdyś część większego trackiego cmentarza wchodzącego w skład starożytnego miasta Seuthopolis. Nekropolia odkryta została przypadkowo pod koniec II wojny światowej przez okopujących się wokół miasta żołnierzy. Przypuszcza się, że w starożytności grobowiec należał do jakiegoś wielmoży trackiego, który to został pochowany tu wraz z żoną. Główna komora grobowca posiada okrągły kształt o średnicy przekraczającej 2,5 metra i prowadzi do niej blisko dwu metrowy wąski korytarz (dromos). Najcenniejszym elementem nekropolii są starożytne barwne malowidła ścienne. Przedstawiają sceny walk Traków z Macedończykami, życie oraz pogrzeb właściciela grobowca. Są to jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych fresków pochodzących z okresu hellenistycznego. Ich autorami byli prawdopodobnie artyści greccy lub macedońscy. W 1979 roku grobowiec z Kazanłyku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dolina Róż

Odwiedzając Kazanłyk warto także odwiedzić miejscowe Muzeum Róż w którym zapoznać możemy liczącą przeszło 350 lat historię uprawy tych kwiatów. W jego sąsiedztwie znajduje się sklep, w którym kupić można perfumy na bazie olejku różanego, kremy, miody czy dżemy. Dwukrotnie destylowany olejek z bułgarskich róż uznawany jest za najlepszy na świecie. Każdego roku w pierwszy weekend czerwca w miasteczku odbywa się Festiwal Róż.

Ciekawostki

  • W sąsiedztwie miasta znajduje się niezwykle malownicze jezioro Koprinka na którego dnie znajdują się pozostałości starożytnego miasta Seuthopolis.

access_time Godziny otwarcia
Codziennie w godz. 8.30-17.30.
local_offer Ceny biletów
Wstęp płatny.
mail

Multimedia