Sozopol - panorama

Sozopol to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko portowe we wschodniej Bułgarii, położone na wcinającym się w Morze Czarne smukłym skalnym cyplu. Jest to jedno z najstarszych bułgarskich miast, którego początki sięgają IV wieku p.n.e. Miasto założyli pochodzący z Miletu greccy osadnicy. Wtedy to Apollonia (tak wówczas nazywał się Sozopol) znajdowała się na wyspie, którą do stałego lądu przyłączyli budując kamienną groble Trakowie. W początkach swojego istnienia osada stanowiła miejsce kultu greckiego boga Apollina. Przez wieki jego monumentalny przeszło 9 metrowy posąg, stał u bram miasta. W owym czasie Sozopol przeżywał swój największy rozkwit. Miasto stanowiło jedyny ufortyfikowany port na odcinku wybrzeża ciągnącym się od Delty Dunaju, aż po cieśninę Bosfor i prowadziło aktywną wymianę handlową z takimi ośrodkami starożytnej Grecji jak m in. Milet, Ateny, Korynt czy Rodos. W 72 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Rzymian. Wtedy też posąg Apolla został wywieziony do Rzymu jako trofeum wojenne i postawiony na Kapitolu. W 811 roku n.e. ówczesny chan bułgarski Krum przyłączył Sozopol do Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego czyniąc go jednym z ważniejszych portów w kraju. W czasach okupacji tureckiej miasto nadal pozostawało aktywnym i ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. Dopiero dynamiczny rozwój sąsiedniego Burgas jaki nastąpił w XIX wieku uczynił z Sozopola małe prowincjonalne miasteczko.

Zwiedzanie

Obecnie Sozopol to popularny letni kurort, z dwoma pięknymi złocistymi plażami. Każdego lata organizowany jest tu słynny Apollonia Arts Festival w czasie którego mają miejsce liczne spektakle, koncerty plenerowe, koncerty muzyki kameralnej czy pokazy filmowe. W Sozopolu zachowało się także niezwykle urokliwe stare miasto. Obejmuje ono przeszło 200 drewnianych (dwu lub trzy piętrowych) domów z przełomu XVIII i XIX wieku rozlokowanych pośród wąskich i krętych uliczek. Na szczególną uwagę zasługują m in. znajdujące się pięknie odrestaurowanym domu w Stylu Odrodzenia Narodowego - Muzeum Etnograficzne, XVII wieczna cerkiew Najświętszej Marii Panny, XIX wieczna kaplica św. Zosyma oraz wzniesiona w miejscu starożytnej bazyliki niewielka cerkiew św. Jerzego.

Okolice

Odwiedzając Sozopol warto także wybrać się łódką na pobliskie wysepki św. Iwana i św. Piotra na których znajdują się pozostałości XIII wiecznego monastyru, ruiny starożytnych pieców hutniczych oraz największa bułgarska latarnia morska.

mail

Multimedia