Sozopol (Созопол)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Burgas
Populacja: 5 753
GPS: N: 42°25'2.52", E: 27°41'46.88"
Sozopol
Sozopol - panorama
Sozopol to niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze miasteczko portowe we wschodniej Bułgarii, położone na wcinającym się w Morze Czarne smukłym skalnym cyplu. Jest to jedno z najstarszych bułgarskich miast, którego początki sięgają IV wieku p.n.e. Miasto założyli pochodzący z Miletu greccy osadnicy. Wtedy to Apollonia (tak wówczas nazywał się Sozopol) znajdowała się na wyspie, którą do stałego lądu przyłączyli budując kamienną groble Trakowie. W początkach swojego istnienia osada stanowiła miejsce kultu greckiego boga Apollina. Przez wieki jego monumentalny przeszło 9 metrowy posąg, stał u bram miasta. W owym czasie Sozopol przeżywał swój największy rozkwit. Miasto stanowiło jedyny ufortyfikowany port na odcinku wybrzeża ciągnącym się od Delty Dunaju, aż po cieśninę Bosfor i prowadziło aktywną wymianę handlową z takimi ośrodkami starożytnej Grecji jak m in. Milet, Ateny, Korynt czy Rodos. W 72 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Rzymian. Wtedy też posąg Apolla został wywieziony do Rzymu jako trofeum wojenne i postawiony na Kapitolu. W 811 roku n.e. ówczesny chan bułgarski Krum przyłączył Sozopol do Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego czyniąc go jednym z ważniejszych portów w kraju. W czasach okupacji tureckiej miasto nadal pozostawało aktywnym i ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. Dopiero dynamiczny rozwój sąsiedniego Burgas jaki nastąpił w XIX wieku uczynił z Sozopola małe prowincjonalne miasteczko.

Zwiedzanie
Obecnie Sozopol to popularny letni kurort, z dwoma pięknymi złocistymi plażami. Każdego lata organizowany jest tu słynny Apollonia Arts Festival w czasie którego mają miejsce liczne spektakle, koncerty plenerowe, koncerty muzyki kameralnej czy pokazy filmowe. W Sozopolu zachowało się także niezwykle urokliwe stare miasto. Obejmuje ono przeszło 200 drewnianych (dwu lub trzy piętrowych) domów z przełomu XVIII i XIX wieku rozlokowanych pośród wąskich i krętych uliczek. Na szczególną uwagę zasługują m in. znajdujące się pięknie odrestaurowanym domu w Stylu Odrodzenia Narodowego - Muzeum Etnograficzne, XVII wieczna cerkiew Najświętszej Marii Panny, XIX wieczna kaplica św. Zosyma oraz wzniesiona w miejscu starożytnej bazyliki niewielka cerkiew św. Jerzego.

Okolice
Odwiedzając Sozopol warto także wybrać się łódką na pobliskie wysepki św. Iwana i św. Piotra na których znajdują się pozostałości XIII wiecznego monastyru, ruiny starożytnych pieców hutniczych oraz największa bułgarska latarnia morska.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas