Burgas - panorama

Burgas to miasto we wschodniej Bułgarii, położone pośród trzech malowniczych jezior (Atanasowskie, Mandreńskie, Burgaskie) nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to czwarty (po Sofii, Płowdiwie i Warnie) co do wielkości ośrodek miejski w kraju i zarazem popularny letni ośrodek turystyczny oraz uzdrowisko. Historia Burgas sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu tracka osada. W kolejnych wiekach została ona zdominowana przez Rzymian, który założyli to jedno ze swoich miast zwane Deultum (Dewelt). W okresie średniowieczna w miejscu osady wybudowany został warowny zamek zwany Pirgos. Swoją obecną nazwę miasto uzyskało dopiero w XVII wieku. Jednym z ciekawszych punktów miasta jest nadmorski Park. Rozlokowany jest on na malowniczym wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża. Na jego terenie znajduje się niewielkie zoo, kasyno oraz amfiteatr, w którym każdego roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru. W Burgas zachowało się także kilka ciekawych zabytków. Do najważniejszych z nich należą m in. prawosławna katedra pw. św. Cyryla i Metodego, kościół armeński oraz cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego. Odwiedzając miasto warto także przespacerować się po znajdującym się w samym sercu miasta niewielkim parku. Odnaleźć tam można pomnik Adama Mickiewicza, który przebywał tu przez kilka miesięcy w czasie których poddawany był kuracji w miejscowym uzdrowisku.

Muzea w Burgas

  • Muzeum Archeologiczne (Археологически музей) - znajduje się przy ulicy Славянска 69 i prezentuje bogatą kolekcję różnego rodzaju przedmiotów i artefaktów jakie odnalezione zostały w czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były na terenie Bułgarii. Ponadto są tu także wystawy obrazujące historię żeglugi na Morzu Czarnym. Placówka założona została w 1912 roku jako Muzeum Towarzystwa Archeologicznego "Debelt" i obecnie stanowi jedną z największych tego typu placówek w południowo-wschodniej Bułgarii. Do najciekawszych eksponatów należą m.in. należąca niegdyś do trackiej kapłanki biżuteria, bogata kolekcja dawnych monet, starożytną drewniana trumna czy znaleziona u wybrzeży Nesebyru kamienna kotwica.
  • Muzeum Etnograficzne (Етнографски музей) - mieści się w dawnym budynku burmistrza Dymitara Brakałowa (1840-1903) przy ulicy Славянска 69 i prezentuje miejscowy folklor oraz wszelkie przedmioty związane z życiem niemal wszystkich grup etnicznych zamieszkujących okolice Burgas. Obejrzeć można tu m.in. bogatą kolekcję dawnych strojów i ozdob jakie nosili mieszkańcy podczas różnego rodzaju obrzędów czy świąt ludowych.
  • Muzeum Historyczne (Исторически музей) - mieści się w neoklasycystycznym gmachu z początku XX wieku przy ulicy Лермонтов 31 i prezentuje ekspozycje obrazujące najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w historii miasta. Obejrzeć można tu m.in. kolekcję starożytnych monet, rzeźbę, ceramikę, dawne fotografie, kolekcję broni czy tzw. "Ścianę Liter" przedstawiającą pismo najstarszych języków świata. Placówka regularnie organizuje także wystawy czasowe.
  • Galeria Sztuki Petko Zadgórskiego (Художествена галерия "Петко Задгорски") - mieści się w danym Domu Żydowskim przy ulicy Митрополит Симеон 24 i prezentuje kolekcję prac znanych bułgarskich artystów. Placówka założona została w 1946 roku i nosi imię znanego bułgarskiego rzeźbiarza Petko Zadgorskiego (1902-1974). Obecnie galeria zajmuje trzy pietra na których zgromadzono przeszło 2 tysiące obrazów, rzeźb i grafik. Obejrzeć można tu prace takich artystów jak m.in. Ivan Mrkvička, Bencho Obreshkov, Tseno Todorov, Nikola Marinov, Złatio Bojadżijew, Ilja Pietrow, Dymitar Giużenow, Władimir Dimitrow, Asen Wasiliew, Gencho Mitev czy Paweł Wałkow.
  • Dino Park (Дино парк) - znajduje się przy Морската Градина Бургас i prezentuje około 30 makiet z replikami dinozaurów jakie miliony lat temu chodziły po ziemi. Placówka powstała z myślą o najmłodszych. Wszystkie ekspozycje są tu interaktywne. Dinozaury poruszają się oraz wydają dźwięki. Na terenie parku znajduje się także plac zabaw oraz trampolina.

Ciekawostki

  • W Burgas znajduje się wiele posiadłości należących do bułgarskich artystów i ludzi kultury. Są tu domy m.in. kompozytora Georgiego Szagunowa, rzeźbiarza Petki Zadgorskiego, pisarza Petki Rosena, publicysty Władimira Wasilewa czy pisarza Agopa Melkonjana.

mail

Multimedia