Nesebyr (Несебър)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Burgas
Populacja: 13 030
GPS: N: 42°39'32.59", E: 27°44'5.95"
Nesebyr
Nesebyr - panorama
Nesebyr to stare zabytkowe miasto we wschodniej Bułgarii, położone na malowniczym skalistym półwyspie otoczonym wodami Morza Czarnego. Założone zostało około VI wieku p.n.e. przez Traków (lud indoeuropejski zamieszkujący wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego) jako Mesambria na cześć trackiego króla Menasa. Nesebyr uważany jest za jedno z najstarszych miast Europy. W starożytności było to niewielkie miasto portowe, które swój największy rozkwit przeżywało w średniowieczu. Wtedy to stało się ważnym punktem strategicznym i dużym ośrodkiem handlowym, o który rywalizowały dwie ówczesne największe bałkańskie potęgi: państwo bułgarskie i cesarstwo bizantyjskie. W swojej burzliwej historii miasto przechodziło wielokrotnie z rąk do rąk, znajdowało się kolejno pod panowaniem greckim, rzymskim, bizantyjskim i tureckim. Jednak mimo to nie zostało nigdy poważnie zniszczone, dzięki czemu do czasów obecnych zachowało się w Nesebyrze bardzo wiele zabytkowych budowli.

Zwiedzanie
Na terenie Nesebyru zachowało się wile bogato zdobionych cerkwi bizantyjskich. W sumie w lepszym lub gorszym stanie jest ich aż 40. Za najlepiej zachowana uchodzi cerkiew pod wezwaniem Chrystusa Pantokratora. Wzniesiona została na przełomie XIII i XIV i po dziś dzień zachwyca zdobieniami znajdującymi się na zewnętrznych ścianach. Można tu dostrzec charakterystyczne dla Nesebyru elementy zielonej ceramiki, elementy dekoracyjne z jasnego kamienia i rudych cegieł czy w końcu swastyki symbolizujące słońce. Przechadzając się po mieście dostrzec można bardzo dobrze zachowane wczesnobizantyjskie mury miejskie z bramą wejściową. Ponadto na uwagę zasługują także wąskie malownicze brukowane uliczki, Muzeum Archeologiczne z bogatą kolekcją starożytnych artefaktów czy XIX wieczne drewniane domy mieszczańskie. W 1956 roku zabytkowe miasto Nesebyr zostało uznane za rezerwat architektoniczny i archeologiczny a w 1983 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [16]
Nesebyr
Miasta Samurai· 699
Nesebyr
Miasta Samurai· 750
Nesebyr
Miasta Samurai· 709
Nesebyr
Miasta Samurai· 900
Nesebyr
Miasta Samurai· 689
Nesebyr
Miasta Samurai· 593
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się słynny rzymski niewolnik i gladiator Spartakus. Urodził się w pobliżu miasteczka Sandanski i z pochodzenia był Trakiem (choć nie zostało to udowodnione). Do historii przeszedł jako główny organizator i przywódca największego w starożytności powstania niewolników, w którym wzięło udział około 100 tysięcy wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie zostało krwawo stłumione przez rzymskiego wodza Krassusa, a sam Spartakus poległ na polu walki.
Reklama
Polub nas