Słoneczny Brzeg (Слънчев бряг)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Obwód: Burgas
GPS: N: 42°41'37.76", E: 27°42'55.65"
Słoneczny Brzeg - panorama
Słoneczny Brzeg to jeden z najpopularniejszych i największych bułgarskich letnich kurortów. Miasto położone jest on na wybrzeżu Morza Czarnego w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego półwyspu z miastem Nesebyr z którym praktycznie jest połączone. W okresie średniowiecza znajdowały się tu dwa źródła słodkiej wody, w którą miejscowa ludność zaopatrywała właśnie pobliski Nesebyr. Rozwój kąpieliska rozpoczął się dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to wybudowano tu pierwsze ośrodki. Późniejszy boom budowlany przekształcił niewielką osadę w rozległy i luksusowy kombinat wypoczynkowy. Jak do tej pory powstało tu blisko 800 hoteli i tyleż samo różnego rodzaju klubów, pubów, dyskotek czy restauracji. Tym co przyciąga tu wielu wczasowiczów jest ciągnąca się wzdłuż całej miejscowości przepiękna i osłonięta wydmami przeszło 6 kilometrowa piaszczysta plaża. W niektórych miejscach jej szerokość dochodzi nawet do 70 metrów. W sezonie miasto jest wręcz oblegane przez spragnionych wypoczynku i kąpieli morskich turystów (głównie zagranicznych). Szeroka oferta sportowa dla dorosłych obejmuje m in. windsurfing, żeglarstwo, skutery i rowery wodne, paralotniarstwo, siatkówkę plażową oraz nurkowanie (w mieście znajduje się szkoła nurkowania Deep Blue). Plaża w Słonecznym Brzegu odznaczona została Błękitną Flagą, która przyznawana jest nadmorskim kurortom spełniającym dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej wysokiej jakości wody w kąpieliskach. Oprócz czystego piasku na sprzątanych codziennie plażach, gwarantowanego słońca i ciepłego morza na gości czeka tu szeroka oferta restauracji, barów i knajpek (czasem bardzo egzotycznych). Niestety za wszystko przyjdzie nam tu dość słono zapłacić. Przeciętne ceny są tu dwa do trzech razy większe niż w innych rejonach Bułgarii. Spokojne w tym miejscu morze powoduje, że kurort ten bardzo chętnie jest także odwiedzany przez rodziny z dziećmi. Nad bezpieczeństwem najmłodszych plażowiczów czuwają tu przez cały dzień liczni ratownicy. Z myślą o nich na obrzeżach miasta powstało także kilka Aquaparków oraz tor kartingowy. W mieście funkcjonują także całodobowe przedszkola. Każdego roku w czerwcu w Słonecznym Brzegu organizowany jest festiwal bułgarskich pieśni ludowych zwany Złoty Orfeusz.

Słoneczny Brzeg - Plan

Ciekawostka
W Słonecznym Brzegu znajduje się kilka dużych i ekskluzywnych kasyn, przez co miasto często określane bywa jako Las Vegas Wschodniej Europy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas