Złote Piaski - panorama

Złote Piaski jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych letnich bułgarskich kurortów Morza Czarnego. Miasto rozlokowane jest w malowniczej zatoce, która oddalona jest zaledwie 18 km od Warny. Ośrodek powstał w 1957 roku jako naturalne przedłużenie Parku Przyrodniczego Złote Piaski. Kurort szczyci się otoczoną malowniczymi lasami przepiękną przeszło 3 kilometrową niezwykle czystą plażą (jedną z najczystszych w Europie), która odznaczona została prestiżową nagrodą Blue Flag. Słoneczna pogoda w Złotych Piaskach utrzymuje się praktycznie od marca do października. Na miłośników sportów wodnych czekają skutery wodne, loty spadochronowe nad morzem czy windsurfing. W pobliżu miasta znajduje się rozległy parko wodny Aquapolis. W sezonie organizowane są tu bardzo często różne imprezy i wydarzenia kulturalne. Najciekawsze z nich to m in. Festiwal Muzyki Folkowej, koncerty jazzowe, parady samochodów w stylu retro czy Międzynarodowy Zjazd Bliźniąt. Złote Piaski to to także raj dla amatorów nocnego życia. Tańce na plaży w dyskotekach pod gołym niebem trwają zawsze praktycznie do białego rana. Poziom usług oraz zaplecze hotelowe i gastronomiczne stoi tu na wysokim światowym poziomie. Niestety widać to także po cenach, które są tu nawet dwu lub trzykrotnie wyższe niż w sąsiednich kurortach. Do Złotych Pasków regularnie kursują autobusy z pobliskiej Warny czy Kranewa, a do miejscowej przystani zawijają także często statki pasażerskie.

Okolica

Spędzając wakacje w Złotych Piaskach warto wybrać się na przechadzkę po pobliskim Parku Przyrodniczym, oraz odwiedzić wykuty w wysokiej (przeszło 40 metrowej) skale średniowieczny Monastyr Aładża (w języku tureckim Aładża znaczy pasterz). Klasztor ten tworzą dwa poziomy wykutych w skale pomieszczeń na które składają się m in. dwie cerkiewki, kaplica krypta, kuchnia z jadalnią oraz cele mieszkalne mnichów.

Legenda

Ze Złotymi Piaskami związana jest pewna miejscowa legenda. Opowiada ona historię chciwych piratów którzy niegdyś zakopywali tu zrabowane skarby. Ostatecznie za ich niesłychaną chciwość matka natura rzuciła na nich klątwę zamieniając wszystkie pirackie łupy i zdobycze w drobny złoty piasek.

mail

Multimedia