Wielkie Tyrnowo (Велико Търново)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Wielkie Tyrnowo
Populacja: 73 115
Strona Internetowa: veliko-tarnovo.net
GPS: N: 43°4'42.80", E: 25°37'37.77"
Wielkie Tyrnowo
Wielkie Tyrnowo - panorama

Wielkie Tyrnowo to miasto w Bułgarii, położone pośród malowniczych wzgórz nad rzeką Jantrą u podnóża północnych stoków Starej Płaniny. Jest to jedno z najstarszych miast kraju i zarazem jeden z ważniejszych symboli bułgarskiej niepodległości i państwowości. Jego nazwa pochodzi od słowiańskiego wyrazu, oznaczającego cierń (podobnie jak polski Tarnów). Przydomek wielkie zaś, nadany został dopiero w 1965, aby podkreślić wspaniałą wielowiekową historię miasta. Początki Wielkiego Tyrnowa sięgają zamierzchłych czasów epoki brązu, kiedy to w okolicach wzgórza Carewec (miejsce cara) znajdowała się tracka osada. Kilka wieków później została podbita i zajęta przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa stała się częścią Bizancjum. Jedną z ważniejszych dat historii miasta jest rok 1187, kiedy to zwycięskie powstanie bojarów Asena i Piotra położyło kres dominacji Bizancjum na ziemiach bułgarskich. Wtedy to Tyrnowo podniesione zostało do rangi stolicy nowo odrodzonego królestwa. Swój złoty wiek miasto przeżywało na przełomie XIII i XIV wieku, stając się jednym z ważniejszych ośrodków politycznych i ekonomicznych tej części Europy. W owym czasie w Tyrnowie działały m in. słynna szkoła malarstwa oraz tyrnowska szkoła piśmiennicza, której najznamienitszymi przedstawicielami byli Eutymiusz Tyrnowski oraz Teodozjusz Tyrnowski. Okres świetności nie trwał jednak długo, bowiem już w 1393 roku miasto zostało zdobyte i zajęte przez Turków. W kolejnych wiekach pod rządami osmańskimi Tyrnowo stanowiło ważny ośrodek kultury bułgarskiej wspierający aktywnie walkę powstańczą z okupantem. Ostatecznie spod okupacji tureckiej miasto zostało wyzwolone dopiero pod koniec XVIII wieku w czasie wojny rosyjski-tureckiej.

Zwiedzanie

Obecnie Wielkie Tyrnowo stanowi jeden z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych Bułgarii. To właśnie tutaj znajduje się jeden z największych uniwersytetów w kraju. W mieście zachowało się także wiele niezwykle ciekawych i cennych zabytkowych budowli. Najważniejszym z nich są usytuowane na wzgórzu Carewec i otoczone murami rozległe ruiny średniowiecznego zamku i cerkwi. To właśnie tutaj niegdyś mieszkali mieszkali Carowie Bułgarii. Pozostałe warte obejrzenia zabytki Tyrnowa to m in. wzgórze Trapezica z ruinami 17 cerkwi i kaplic grobowych, majestatyczna katedra Narodzenia Bogurodzicy, XII wieczna cerkiew św. Dymitra, imponujący dom Sarafkina, kościół św. Konstantyna i Heleny, Muzeum Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego i Zgromadzenia Konstytucyjnego oraz usytuowana na stokach okolicznych wzgórz pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku malownicza zabudowa mieszkalna.

Zdjęcia [6]
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1815
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1620
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1643
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1725
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1481
Wielkie Tyrnowo
Miasta Samurai· 1571
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Bułgarzy aby coś potwierdzić kręcą głową od prawej do lewej strony. Dokładnie tak jak my gdy mówimy nie. Zaprzeczają natomiast, kiwając głową z góry na dół. Żeby uniknąć nieporozumień należy poczekać, aż usłyszy się da (tak) lub ne (nie).
Polub nas