Sofia (София)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Sofia – miasto
Populacja: 1 262 602
GPS: N: 42°41'51.45", E: 23°19'20.22"
Sofia
Sofia - panorama

Sofia to stolica i zarazem największe miasto Bułgarii, położone nad rzeką Bojanską w malowniczej kotlinie otoczonej górami - od północy Bałkanami, a od południa masywem Witoszy. Status stolicy kraju miasto uzyskało dopiero w 1879 roku. Badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta wykazały, że okoliczne tereny zamieszkiwane były już około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Oznacza, że Sofia jest jednym z najstarszych europejskich miast. Około 500 roku p.n.e. miasto zostało zasiedlone przez trackie plemię Serdów, a w 29 roku p.n.e. dostało się we władanie Rzymian, którzy przekształcili je w municipium (stolicę regionu administracyjnego). W tym czasie w mieście (nazwanym wówczas Ulpia Serdica) wzniesiono nowe mury obronne, liczne łaźnie oraz wielki amfiteatr zwany Buleterionem. W 324 roku Ulpia Serdica stanowiła na tyle rozwinięty i bogaty ośrodek, że Konstantyn I Wielki zastanawiał się czy nie przenieść tu stolicy Cesarstwa. Jednak ze względów strategicznych wybrał greckie miasto Bizantion (Konstantynopol). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, a później stało się częścią pierwszego imperium bułgarskiego. Wtedy też uzyskało swoją obecną nazwę. Okres prosperity i rozwoju Sofii przerwany został pod koniec XIV wieku, kiedy to miasto zostało podbite i zajęte przez wojska imperium osmańskiego. Pod władaniem Turków miasto pozostawało, aż do 1878 roku, kiedy to zostało wyzwolona przez wojska rosyjskie w czasie wojny rosyjski-tureckiej jaka toczono była w latach 1877-1878. Kolejny ciężki okres Sofia przeżywała pod koniec II wojny światowej, kiedy to w skutek alianckich nalotów dywanowych zniszczona została znaczna część śródmieścia. Po wojnie miasto zabudowane zostało blokowiskami. Dziś Sofia stanowi przykład typowego bałkańskiego miasta. Handel odbywa się tu na ulicznych targach, a minarety sąsiadują z kopułami cerkwi. Ponadto praktycznie na każdym kroku można odnaleźć ślady oraz pozostałości z czasów imperium osmańskiego.

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Sofii jest wybudowany w latach 1882-1912 w stylu neobizantyjskim monumentalny Sobór św. Aleksandra Newskiego. Świątynia ta wzniesiona została na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Głównym projektantem zaś został petersburski architekt Aleksander Nikanorowicz Pomierancew. Pozostałe warte zobaczenia zabytki miasta to m in. wczesnochrześcijańska rotunda św. Męczennika Jerzego Zwycięzcy (najstarsza budowla miasta), cerkiew św. Niedzieli (chram Sweta Nedela), XVI wieczny stary meczet Bania Baszi (jedyny funkcjonujący obecnie w Sofii), okazała synagoga (jedna z trzech największych w Europie), XIII wieczna cerkiew Sweta Perka Paraskewa, chrześcijańska katedra św. Józefa, wzniesiony w 2000 roku przed wejściem do stacji metra Serdica pomnik św. Zofii (dawniej stał tu posąg Lenina) oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowieczna cerkiew Bojańska. Niegdyś w okolicach Sofii znajdowało się wzniesionych na przestrzeni od X do XIV wieku przeszło 200 różnych klasztorów, cerkwi czy kapliczek. Do czasów obecnych przetrwało ich zaledwie 57 z czego 24 uznane zostało za pomniki narodowe. W czasie okupacji tureckiej świątynie te stanowiły jedene miejsca gdzie kultywowana była tradycja i kultura bułgarska.

Zdjęcia [10]
Sofia
Miasta aldona· 1688
Sofia
Miasta aldona· 1680
Sofia
Miasta aldona· 1662
Sofia
Miasta aldona· 1849
Sofia
Miasta aldona· 1538
Sofia
Miasta aldona· 1510
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Bułgarii znajduje się około 5 tysięcy jaskiń. W większości z nich napotkać można fantazyjne formacje stalaktytów i stalagmitów, a także dawne malowidła ścienne.
Reklama
Polub nas