Sofia (София)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Sofia – miasto
Populacja: 1 262 602
GPS: N: 42°41'51.45", E: 23°19'20.22"
Sofia
Sofia - panorama

Sofia to stolica i zarazem największe miasto Bułgarii, położone nad rzeką Bojanską w malowniczej kotlinie otoczonej górami - od północy Bałkanami, a od południa masywem Witoszy. Status stolicy kraju miasto uzyskało dopiero w 1879 roku. Badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta wykazały, że okoliczne tereny zamieszkiwane były już około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Oznacza, że Sofia jest jednym z najstarszych europejskich miast. Około 500 roku p.n.e. miasto zostało zasiedlone przez trackie plemię Serdów, a w 29 roku p.n.e. dostało się we władanie Rzymian, którzy przekształcili je w municipium (stolicę regionu administracyjnego). W tym czasie w mieście (nazwanym wówczas Ulpia Serdica) wzniesiono nowe mury obronne, liczne łaźnie oraz wielki amfiteatr zwany Buleterionem. W 324 roku Ulpia Serdica stanowiła na tyle rozwinięty i bogaty ośrodek, że Konstantyn I Wielki zastanawiał się czy nie przenieść tu stolicy Cesarstwa. Jednak ze względów strategicznych wybrał greckie miasto Bizantion (Konstantynopol). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto dostało się pod panowanie Bizancjum, a później stało się częścią pierwszego imperium bułgarskiego. Wtedy też uzyskało swoją obecną nazwę. Okres prosperity i rozwoju Sofii przerwany został pod koniec XIV wieku, kiedy to miasto zostało podbite i zajęte przez wojska imperium osmańskiego. Pod władaniem Turków miasto pozostawało, aż do 1878 roku, kiedy to zostało wyzwolona przez wojska rosyjskie w czasie wojny rosyjski-tureckiej jaka toczono była w latach 1877-1878. Kolejny ciężki okres Sofia przeżywała pod koniec II wojny światowej, kiedy to w skutek alianckich nalotów dywanowych zniszczona została znaczna część śródmieścia. Po wojnie miasto zabudowane zostało blokowiskami. Dziś Sofia stanowi przykład typowego bałkańskiego miasta. Handel odbywa się tu na ulicznych targach, a minarety sąsiadują z kopułami cerkwi. Ponadto praktycznie na każdym kroku można odnaleźć ślady oraz pozostałości z czasów imperium osmańskiego.

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Sofii jest wybudowany w latach 1882-1912 w stylu neobizantyjskim monumentalny Sobór św. Aleksandra Newskiego. Świątynia ta wzniesiona została na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Głównym projektantem zaś został petersburski architekt Aleksander Nikanorowicz Pomierancew. Pozostałe warte zobaczenia zabytki miasta to m in. wczesnochrześcijańska rotunda św. Męczennika Jerzego Zwycięzcy (najstarsza budowla miasta), cerkiew św. Niedzieli (chram Sweta Nedela), XVI wieczny stary meczet Bania Baszi (jedyny funkcjonujący obecnie w Sofii), okazała synagoga (jedna z trzech największych w Europie), XIII wieczna cerkiew Sweta Perka Paraskewa, chrześcijańska katedra św. Józefa, wzniesiony w 2000 roku przed wejściem do stacji metra Serdica pomnik św. Zofii (dawniej stał tu posąg Lenina) oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowieczna cerkiew Bojańska. Niegdyś w okolicach Sofii znajdowało się wzniesionych na przestrzeni od X do XIV wieku przeszło 200 różnych klasztorów, cerkwi czy kapliczek. Do czasów obecnych przetrwało ich zaledwie 57 z czego 24 uznane zostało za pomniki narodowe. W czasie okupacji tureckiej świątynie te stanowiły jedyne miejsca gdzie kultywowana była tradycja i kultura bułgarska.

Muzea w Sofii

 • Narodowe Muzeum Historyczne (Национален исторически музей) - znajduje się przy ulicy Vitoshko lale 16 i prezentuje historię Bułgarii oraz całych Bałkanów. Placówka założona została w 1973 roku i obecnie szczyci się kolekcją przeszło 650 tysięcy eksponatów z takich dziedzin jak archeologia, historia, etnografia czy sztuka. Oprócz bogatej kolekcji monet, biżuterii czy kostiumów obejrzeć można tu także liczne dzieła sztuki, w tym sztukę kościelną, a także obszerny zbiór dokumentów i fotografii związanych z historią Bułgarii. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. datowany na rok z 2000 p.n.e "skarb" Dabene czy odkryty w 1924 roku i pochodzący z XIV wieku p.n.e. tracki "skarb" Valchitran. Na terenie muzeum znajduje się także kawiarnia, biblioteka i sklep z pamiątkami.
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne - a właściwie Narodowy Instytut Archeologiczny z Muzeum przy Bułgarskiej Akademii Nauk ma swoją siedzibę w dawnym, największym meczecie Sofii przy placu Atanasa Burowa i prezentuje bogatą kolekcję różnego rodzaju przedmiotów i artefaktów z okresu prehistorii, starożytności i średniowiecza jakie udało się odnaleźć na terenie obecnej i dawnej Bułgarii. Placówka założona została w 1892 roku jako Muzeum Narodowe, a w 1905 roku roku otwarto ją dla zwiedzających w obecności księcia Ferdynanda, ministrów oraz osobistości życia kulturalnego Bułgarii. Na siedzibę wybrany został dawny, zabytkowy meczet Wielkiego Mahmuda Paszy (1420-1474), wezyra sułtana Mehmeda II Zdobywcy (1432-1481). Na terenie obiektu dwukrotnie przeprowadzono prace archeologiczne w 1939 i 1998 roku. Wtedy odkryto m.in. posąg greckiej bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności Artemidy. W placówce Obejrzeć można m.in. datowaną na V wiek p.n.e. maskę pogrzebową, pochodzącą z I wieku n.e. lampkę oliwną, datowany na IV wiek p.n.e. srebrny ryton (starożytne naczynie w kształcie rogu służące do picia wina przy uroczystych okazjach) czy starożytną figurkę elenia z brązu. Ponadto prezentowane są są tu także przedmioty pochodzące ze znalezionego w 1924 roku i datowanego na 1300 rok p.n.e. "skarbu" w Wyłczytrynie czy znalezionego w 1953 roku i datowanego na na IV wiek p.n.e. "skarbu" koło Łukowitu.
 • Regionalne Muzeum Historyczne (Регионален исторически музей) - mieści się w zabytkowym budynku dawnych Łaźni Mineralnych przy placu Banski 1 i prezentuje historię Sofii oraz jej okolic. Obejrzeć można tu m.in. ceramikę, dawne stroje, przedmioty użytku codziennego a także liczne dzieła sztuki pochodzące z lokalnych cerkwi i meczetów.
 • Narodowa Galeria Sztuki (Национална художествена галерия) - mieści się w dawnym Pałacu Królewskim przy placu Księcia Aleksandra 1 i prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki Bułgarskiej. W zbiorach placówki znajduje się około 50 tysięcy obrazów, rzeźb, grafik i innych eksponatów. Obejrzeć można tu m.in. prace najwybitniejszych bułagrskich malarzy w tym m.in. pejzaże Starego Płowdiwa, pędzla Canko Ławrenowa (1896-1978) czy obrazy przedstawiające sceny z tradycyjnej bułgarskiej wsi Władimira Dimitrowa-Majstora. W pałacu znajduje się również Muzeum Etnograficzne prezentujące dawne stroje ludowe, dywany czy przedmiotu użytku codziennego jakie sprowadzone zostały tu wiosek całej Bułgarii.
 • Narodowa Galeria Sztuki Zagranicznej (Национална галерия за чуждестранно изкуство) - mieści się w XIX wiecznym gmachu dawnej Królewskiej Drukarni przy placu Księcia Aleksandra 1 i prezentuje bogatą kolekcję dzieł sztuki (spoza Bułgarii) od średniowiecza po współczesność. Stała ekspozycja obejmuje sztukę europejską, azjatycką (buddyjską, japońską i indyjską) oraz afrykańską. Są tu także odrębne działy prezentujące m.in. sztukę współczesną.
 • Muzeum Historii Naturalnej (Национален природонаучен музей) - znajduje się przy bulwarze Cara Oswobodziciela 1 i prezentuje prezentuje ekspozycje z takich dziedzin nauki jak m.in. geologia, zoologia, botanika, mineralogia czy paleontologia. Placówka założona została w 1889 roku z inicjatywy księcia Ferdynanda I (zapalonego kolekcjonera motyli) jako pierwsze tego typu muzeum w Bułgarii. Obecnie wszystkie zbiory rozlokowane są w 15 salach na czterech kondygnacjach. Na parterze znajduje się bogata kolekcja minerałów, a także organizowane są tu regularnie wystawy czasowe. Pierwsze piętro jest poświęcone ptakom, gadom, płazom i rybom a na drugim znajdują się cztery sale w całości poświęcone ssakom. Ostatnie piętro poświęcone jest owadom, bezkręgowcom oraz roślinom.
 • Narodowe Muzeum Ziemi i Ludzi (Национален музей "Земята и хората") - mieści się w zabytkowym XIX wiecznym gmachu przy bulwarze Cherni vrah 4 i prezentuje bogatą kolekcję minerałów z całego świata. Placówka założona została w 1986 roku a dla publiczności udostępniona została rok później. Muzeum szczyci się jedną z największych kolekcji minerałów i kamieni szlachetnych na Bałkanach.
 • Muzeum Sztuki Socjalistycznej (Музей на социалистическото изкуство) - znajduje się przy ulicy Lachezar Stanchev 7 i prezentuje ekspozycje związane okresem komunizmu i socjalizmu w Bułgarii (1944-1989). Placówka założona została w 2011 roku i podzielona jest na trzy sekcje: park w którym zgromadzono 77 poników i posągów działaczy komunistycznych (w tym pomnik Włodzimierza Lenina), salę wystawową w której prezentowane są obrazy i pamiątki oraz salę multimedialną gdzie wyświetlane są filmy propagandowe i kroniki z czasów komunistycznych. W sezonie letnim placówka regularnie organizuje wystawy tematyczne. Przed wejściem do muzeum ustawiona jest charakterystyczna czerwona pięcioramienna gwiazda, która w latach 1954-1984 zdobiła Dom Partii w Sofii.
 • Narodowe Muzeum Literatury (Национален литературен музей) - znajduje się przy ulicy i zajmuje się poszukiwaniem, badaniem, kolekcjonowaniem i promowaniem dziedzictwa kulturalnego Bułgarii. W placówce obejrzeć można wiernie odtworzone wnętrza domów i pracowni w których tworzyli najwięksi pisarze i poeci Bułgarscy. W muzeum zgromadzono także imponującą kolekcje starych rękopisów, fotografii, dokumentów, pierwodruków, czasopism, książek i przedmiotów osobistych znanych bułgarskich pisarzy.
 • Muzeum Borisa Christowa (Музей Борис Христов) - znajduje się przy ulicy Cara Samuela 43 i poświęcone jest znanemu bułgarskiemu śpiewakowi operowemu Borisowi Christowi (1914-1993), którego głos uznawany jest jeden z najwybitniejszych basów XX wieku. Placówka mieści się w domu rodzinnym artysty gdzie obejrzeć można liczne pamiątki oraz przedmioty użytku codziennego. Muzeum regularnie organizuje także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne jak wystawy czy koncerty.
 • Dom-Muzeum Iwana Wazowa (Къща-музей "Иван Вазов") - znajduje się przy ulicy Iwana Wazowa 10 i poświęcone jest jednemu z największych bułgarskich powieściopisarzy Iwanowi Wazowowi (1850-1921). Mieszkał on tu od 1895 roku aż do śmierci w 1921 roku. Większość pomieszczeń utrzymana jest w duchu epoki, dzięki czemu panuje tu klimat przypominający Sofię z czasów tuż po odzyskaniu niepodległości. Na piętrze znajduje się gabinet poety, w którym zwiedzających wita wypchany jego ukochany pies Bobi.
 • Dom-Muzeum Pejo Jaworowa (Къща-музей Пейо К. Яворов) - mieści się w secesyjnej kamienicy przy ulicy Rakowskiego 136 i poświęcone jest wybitnemu bułgarskiemu poecie, dramatopisarzowi, działaczowi społecznemu i twórcy bułgarskiego symbolizmu Pejo Jaworowi (1878-1914). W 1913 roku przez blisko 11 miesięcy zajmował on tu jedno z pomieszczeń na parterze. Dziś znajduje się tu muzeum w którym zgromadzono liczne pamiątki, fotografie oraz rzeczy osobiste poety.
 • Narodowe Muzeum Politechniki (Национален политехнически музей) - znajduje się przy ulicy Opalchenska 66 i zajmuje się gromadzeniem różnego rodzaju eksponatów związanych z rozwojem nauki i techniki w Bułgarii. Obejrzeć można tu m.in. kolekcję starych zegarów, dawnych aparatów fotograficznych, telewizorów, maszyn do pisania oraz innych urządzeń elektronicznych.
 • Muzeum Iluzji (Музей на илюзиите) - znajduje się przy bulwarze Księżnej Marii Luizy 16 i prezentuje interaktywne ekspozycje multimedialne wprowadzające w świat nowoczesnej magii i iluzji optycznej.

Ciekawostki

 • Większość mieszkańców Sofii to potomkowie Szopów, okolicznej ludności wiejskiej, która napłynęła do miasta w ogromnej liczbie w ciągu minionego stulecia;
 • Sofia położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczych gór. Centrum miasta oddalone jest zaledwie niespełna 15 km od Masywu Witoszy;

Zdjęcia [29]
Sofia
Miasta Greczynka82· 41
Sofia
Miasta Greczynka82· 48
Sofia
Miasta Greczynka82· 41
Sofia
Miasta Greczynka82· 42
Sofia
Miasta Greczynka82· 43
Sofia
Miasta Greczynka82· 41
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Bułgarii znajduje się około 5 tysięcy jaskiń. W większości z nich napotkać można fantazyjne formacje stalaktytów i stalagmitów, a także dawne malowidła ścienne.
Reklama
Polub nas