Kościół Warowny w Dârjiu (Biserica fortificată din Dârjiu)

Rumunia     UNESCO
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Okręg: Hunedoara
Miejscowość: Dârjiu
GPS: N: 46°12'7.84", E: 25°11'56.75"
Kościół Warowny w Dârjiu - panorama

Dârjiu to niewielka miejscowość w środkowej Rumunii, położona we wschodniej części Siedmiogrodu, około 30 km w kierunku wschodnim od Sigiszoary. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w samym środku miasteczka charakterystyczny dla regionu średniowieczny kościół warowny. Świątynia ta wzniesiona została na początku XV wieku przez członków okolicznego plemienia Szeklerów (grupa etniczna zamieszkująca wschodnią część Siedmiogrodu spokrewniona z Węgrami) na wzór podobnych budowli wznoszonych przez Sasów siedmiogrodzkich. Niespełna wiek później kościół otoczony został potężnymi murami obronnymi z pięcioma basztami. W kolejnym stuleciu poddasze wieży kościelnej zostało zaadaptowane do celów obronnych. Dobudowano wówczas dwie kondygnacje oraz stworzono machikuły z otworami strzelniczymi i otworami do lania smoły. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na częściowo zachowane XV wieczne freski przedstawiające m.in. wizerunki Archanioła Michała, Pawła Apostoła oraz cykl poświęcony patronowi Węgier - św. Władysławowi. W 1999 roku kościół w Dârjiu wraz sześcioma innymi tego typy obronnymi budowlami wznoszonymi w średniowieczu przez mieszkańców Siedmiogrodu został wpisany Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Kościół w Dârjiu stanowi jedyna siedmiogrodzka fortecę wpisana na listę UNESCO, która nie została wzniesiona przez kolonistów niemieckich (Sasów). Nie jest tez to także kościół luterański, a unitariański.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Rumunii pochodzi żyjący w XV wieku słynny brutalny i bezlitosny hospodar wołoski Wład Palownik (Vlad Țepeș). Swego czasu stał się on wzorem dla stworzenia postaci książkowego i filmowego Drakuli (tytułowy bohater książki Drakula autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera).
Polub nas