Târgu Mureş - panorama

Târgu Mureş (dawniej Tîrgu Mureş) to miasto w środkowej Rumunii, położone w dolinie rzeki Maruszy w północno-wschodniej części Siedmiogrodu. Jego początki sięgają połowy XIII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada założona przez zamieszkujące okoliczne tereny Szeklerów (jeden ludów węgierskich, który oddzielił się od Madziarów w czasie wędrówek ludów). W zapisach pisanych pojawią się ona pierwszy raz w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XIV wieku pod nazwą Novum Forum Sicolorum (Nowy Szeklerski Targ). W okresie średniowiecza Târgu Mureş stanowiło ważny ośrodek naukowy i kulturalny księstwa Siedmiogrodu. Na początku XV wieku miasto otoczone potężnymi murami obronnymi, a w 1754 roku stało się siedzibą sądu najwyższego wymiaru sprawiedliwości Księstwa Siedmiogrodu. Przez wieki wchodziło w skład Królestwa Węgierskiego, o czym dziś przypomina jedna z największych społeczności węgierskich jakie spotkać można na terenie Rumunii. Stanowią oni dziś przeszło połowę populacji miasta. W granicach Rumunii Târgu Mureş znalazł się 1920 roku na mocy postanowień Traktatu w Trianon.

Târgu Mureş - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Târgu Mureş jest rozległa średniowieczna twierdza. Warownia ta wzniesiona została w XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce dwa stulecia później. Do czasów obecnych zachowało się 7 potężnych baszt oraz większość łączących je murów obronnych w obrębie których znajduje się XIV wieczny kościół reformowany (Biserica Reformată). Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. stanowiący jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta miasta secesyjny Pałac Kultury (Palatul Culturii), wzniesiony w 1711 roku stary budynek prefektury, wybudowana w latach 1925-1934 prawosławna katedra (Catedrala ortodoxă), drewniany kościół św. Michała, XIX wieczny Pałac Apolla, XV wieczny kościół Reformatów, synagoga oraz podkreślający historyczne związki Rumunii z cesarstwem pomnik wilczycy kapitolińskiej.

Ciekawostki

  • W 1880 roku w Târgu Mureş wzniesiony został pomnik generała Józefa Bema, upamiętniający jego udział w powstaniu węgierskim. Dowodził wówczas wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie czym zdobył sobie sławę wielkiego wodza. W jego armii walczył m.in. czołowy poeta węgierskiego romantyzmu Sándor Petőfi.

mail

Multimedia