Alba Iulia

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Alba
Populacja: 66 406
Powierzchnia: 103 km²
Strona Internetowa: www.apulum.ro
GPS: N: 46°4'36.09", E: 23°34'48.36"
Alba Iulia
Alba Iulia - panorama

Alba Iulia to miasto w środkowej Rumunii, położone nad rzeką Maruszą. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Apulum. W późniejszym czasie miasto stała się ona ważnym centrum politycznym i ekonomicznym oraz stolicą rzymskiej Dacji. W IX wieku miasto znane było pod nazwą Bălgrad (Biała Cytadela). W X wieku zdobyli je Węgrzy, którzy w XII wieku założyli tu katolickie biskupstwo Siedmiogrodu. W 1291 roku obradował tu pierwszy w dziejach Siedmiogrodu sejm prowincjonalny. W pierwszej połowie XVI wieku miasto podniesione zostało do rangi stolicy Siedmiogrodu i nosiło wówczas nazwę Gyulafehérvár. Miasto ma wiele powiązań z dawnymi losami Rzeczpospolitej. To właśnie tutaj bowiem, w 1559 roku zmarła córka króla Polski Zygmunta Starego - Izabela Jagiellonka (żona ówczesnego księcia siedmiogrodzkiego - Jana Zápolyi). Jej ciało złożone zostało w Kaplicy Królewskiej miejscowej Katedry św. Michała. Po podpisanym w 1699 roku pokoju pomiędzy państwami Świętej Ligi a Imperium Osmańskim w Karłowicach nad Dunajem, Alba Iulia znalazła się w granicach monarchii Habsburgów. W grudniu 1918 roku w mieście odbyło się Wielkie Zgromadzenie Narodowe Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kirszany i Maramuresz podczas którego uchwalono przyłączenie Transylwanii do Rumunii. Kilka lat po tym ważnym wydarzeniu Ferdynand I został tu uroczyście koronowany na króla zjednoczonej Rumunii.

Alba Iulia - Plan

Zwiedzanie

Wielowiekowa historia miasta pozostawiła po sobie wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich należą m in. wybudowana na początku XVIII wieku potężna twierdza obronna - Alba Carolina (jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie), XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała, wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny oraz XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum w której znajduje się niezwykle cenny zbiór rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku.

Zdjęcia [50]
Alba Iulia
Miasta Biały· 1630
Alba Iulia
Miasta Biały· 1642
Alba Iulia
Miasta Biały· 1627
Alba Iulia
Miasta Biały· 1636
Alba Iulia
Miasta Biały· 1647
Alba Iulia
Miasta Biały· 1658
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Rumunii żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach, żyje blisko 6,5 tysiąca tych zwierząt (przykładowo w Polsce zamieszkuje zaledwie 80 osobników).
Reklama
Polub nas