Sigiszoara - panorama

Sigiszoara (Sighişoara) to zabytkowe miasto w środkowej Rumunii, położone nad rzeką Wielką Tyrnawą (Târnava Mare). Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to sprowadzeni do Siedmiogrodu przez ówczesnego króla węgierskiego Gejzę II (1130-1162) niemieccy koloniści (Sasowie) założyli tu jeden ze swoich warownych grodów. Strategiczne położenie na wzgórzu w zakolu rzeki sprzyjało rozwojowi osady. O jej znaczeniu świadczy fakt, że pobliżu dominikanie wznieśli tu klasztor. W 1367 roku Sigiszoara otrzymała prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne ulgi oraz przywileje. Wtedy też zapoczątkował się dynamiczny rozwój miasta, które bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Siedmiogrodu. W owym czasie działało tu 25 cechów rzemieślniczych, a także znajdowała się tu główna siedziba saksońskiego okręgu administracyjnego. W XV wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony tureckiej zdecydowano się na rozbudowę miejscowej twierdzy, a także otocznie murami Dolnego Miasta. Mimo to już w 1601 roku Sigiszoara została zdobyta i splądrowana przez austriackie wojska generała Jerzego Basty, a na przełomie XVII i XVIII wieku miasto było okupowane przez Turków. W tym czasie nawiedzone też zostało przez liczne epidemie i pożary. W granicach Rumunii miasto znalazło się dopiero w 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Sigiszoarze zachował się w stanie prawie idealnym średniowieczny układ urbanistyczny wraz z miejskimi fortyfikacjami oraz licznymi wieżami obronnymi. Miasto uchodzi za prawdziwą perłę Siedmiogrodu i przyrównywane była czasami do francuskiego Carcassone. Większość najcenniejszych budowli skupia się w obrębie Wzgórza Zamkowego (Dealul Cetăţii). Najbardziej charakterystycznym obiektem i zarazem jednym z symboli miasta jest znajdująca się we wschodniej części wzgórza okazała Wieża Zegarowa (Turnal de Ceas). Budowla ta ma przeszło 60 metrów wysokości, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI wieku. Obecnie w jej murach mieści się Muzeum Historyczne (Muzeul de Istorie). Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. XIV wieczna twierdza miejska, będący jedną z najstarszych budowli Sigiszoary Dom Drakuli (Casa Dracula), gotycki kościół na Wzgórzu (Biserica din Deal), Dom pod Jeleniami, zabytkowy cmentarz ewangelicki, dawny Klasztor Dominikanów, XIII wieczny Dom Wenecki oraz wybudowana w latach 1934-1937 prawosławna Katedra Świętej Trójcy. W 1999 roku historyczne centrum Sigiszoary zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sighişoara - Mapa

Ciekawostki

  • W 1431 roku w Sigiszoarze urodził się słynny Vlad Tepes (Vlad Palownik), późniejszy władca Wołoszczyzny znany powszechnie jako legendarny Dracula;
  • W 1849 roku w mieście stoczona została jedna z bitew powstania węgierskiego, w czasie której najprawdopodobniej poległ słynny węgierski poeta i jeden z adiutantów Józefa Bema - Sándor Petőfi (1823-1849).

mail

Multimedia