Sybin - panorama

Sybin to zabytkowe miasto w środkowej Rumunii, położone w południowej części Transylwanii u podnóża Gór Fogaraskich (Munții Făgăraș), nad rzeką Cibin. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Cedonia. W zapisach historycznych pierwszy raz miasto pojawia się pod koniec XII wieku jako Cibinium. Wtedy też zasiedlone zostało przez sprowadzonych do Siedmiogrodu przez króla węgierskiego Gejzę II (1130-1162) niemieckich kolonistów (nazwanych później Sasami). W 1241 roku Hermanni (tak nazywali miasto Sasi) zostało najechanie i doszczętnie zniszczone przez wojska tatarskie. Dzięki dogodnemu położeniu oraz silnej pozycji ekonomicznej miasto bardzo szybko podniosło się z ruin i stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. Znacznie też rozbudowano fortyfikacje miejskie, który skutecznie pozwoliły odpierać wszelkie ataki Tureckie jakie nasiliły się w połowie XV wieku. W okresie średniowiecza Sybin pozostawał bogatym miastem rzemieślniczym, który uchodził także za nieformalną stolicę Sasów siedmiogrodzkich. Ich znaczny wpływ na kulturę czy architekturę miasta widoczny jest po dziś dzień. W czasie największego rozkwitu w mieście aktywnie działało blisko 40 cechów rzemieślniczych. Sybińscy kupcy aktywnie też uczestniczyli w wymianie handlowej pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą. W okresie panowania austriackiego, obradował tu sejm siedmiogrodzki, a samo miasto pełniło rolę stolicy Siedmiogrodu. W 1849 roku w czasie powstania węgierskiego, w okolicach Sybinu miała miejsce bitwa pod dowództwem generała Józefa Bema stojącego na czele powstańców węgierskich przeciw połączonym siłom austriacko-rosyjskim. Po I wojnie światowej w wyniku likwidacji Austro-Węgier Sybin stał się częścią Rumunii.

Zwiedzanie

Obecnie Sybin stanowi znaczący ośrodek naukowy i kulturalny Rumunii. Turystów przyciąga tu niezwykle malownicze i bardzo dobrze zachowane zabytkowe stare miasto o zabudowie charakterystycznej dla saskiego gotyku (miastu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas ostatniej wojny światowej). Najpiękniejszą częścią miasta jest niezwykle malowniczy rozległy rynek staromiejski (Piața Mare), który otaczają średniowieczne kolorowe kamienice (warto zwrócić uwagę na ich charakterystyczne okna dachowe nazywane przez miejscowych "oczami miasta"). Do najważniejszych zabytków Sybinu należą m.in. wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku kościół farny św. Trójcy, XVI wieczna wieża Ratuszowa (Turnul Sfatului), wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą Ferula, barokowy pałac Brukenthala (obecnie siedziba muzeum), XIX wieczny żelazny most Kłamców (pierwsza tego typu konstrukcja w Rumunii), XIII wieczna wieża Schodów (jedna z najstarszych budowli miasta), wzniesiona na początku XX wieku monumentalna prawosławna katedra Trójcy Świętej oraz pozostałości murów miejskich z zachowanymi 3 basztami (spośród 40 wybudowanych).

Ciekawostki

  • Pod koniec XV wieku w Sybinie urodził się wybitny węgierski humanista Nicolaus Olahus (1494-1568);
  • Jednym z zabytków miasta jest słynny most Kłamców, który jak głosi miejscowa legenda zawali się jeśli przejdzie po nim kłamca.

mail

Multimedia