Braszów (Braşov)

Rumunia     UNESCO
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Braszów
Populacja: 284 596
Powierzchnia: 267 km²
GPS: N: 45°39'20.34", E: 25°36'38.88"
Braszów
Braszów - panorama
Braszów to zabytkowe miasto w środkowej Rumunii, położone na skraju Kotliny Braszowskiej u podnóża Karpat. Jego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to znajdowała się tu mała osada wołoska. W XIII wieku urosła ona do miana ważnego ośrodka handlowego w regionie. Pierwsze udokumentowane historyczne wzmianki o Braszowie pochodzą dopiero z 1251 roku. Wtedy to po raz pierwszy pojawia się jego obecna nazwa - Barasu. W tym samym czasie na ziemie te przybyli sprowadzeni przez królów węgierskich Sasi a także członkowie zakonu krzyżackiego, którzy nadali miastu niemiecką nazwę Kronstadt. Pod koniec XIV wieku zagrożenie ze strony imperium osmańskiego spowodowało, że ówczesny król węgierski Zygmunt Luksemburski polecił otoczyć miasto potężnym systemem murów obronnych. Dzięki rozwojowi handlu oraz mądrym rządom miejskich rajców Braszów bardzo szybko stał się jednym z bogatszych i najpotężniejszych ośrodków miejskich w tej części Europy. W XVI wieku miasto stało się centralnym ośrodkiem kultury i narodowości rumuńskiej (wołoskiej). Wtedy to działał tu wybitny siedmiogrodzki humanista, teolog i kartograf - Johannes Honterus (1498-1549). W 1688 roku Braszów dostał się pod panowanie austriackie a w dwa stulecia później oblegany i zdobyty przez wojska Józefa Bema został wcielony na przeszło pół wieku do Węgier. W czasie rewolucji w 1848 roku w mieście spotykali się rewolucyjni działacze z Mołdawii i Muntenii (część Wołoszczyzny). Obecnie Braszów to jedno z ważniejszych i bogatych w zabytki historycznych miast Rumunii. Każdego roku przyciąga ono rzesze turystów z całej Europy. Odwiedzając Braszów koniecznie trzeba się wybrać na okoliczne wzgórze (955 metrów n.p.m.) skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta.

Najważniejsze zabytki miasta:
  • Biserica Neagră - Wybudowany w XV wieku monumentalny trzynawowy gotycki Czarny Kościół. Swoją nazwę zawdzięcza "opaleniźnie" jaka powstała na skutek pożaru jaki nawiedził miasto w 1689 roku. Obecnie jest to największa gotycka świątynia w całej Transylwanii.
  • Casa Sfatului - Wzniesiony w pierwszej połowie XV wieku późnogotycki Ratusz. Obecnie w jego wnętrzach ma swoją siedzibę Muzeum Historyczne.
  • Biserica Sf. Nicolae - Znajdująca się w dzielnicy Schei XIV wieczna Cerkiew św. Mikołaja.
  • Mury miejskie - Otaczające miasto pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich.
  • Poarta Ecaterina - Wybudowana w XVI wieku Brama Katarzyny.
  • Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny - Zbudowany w latach 1895-1896 prawosławny kościół stanowiący wierną kopię wiedeńskiego kościoła Greckiego.
  • Casa Hirscher - Dom Hirschera. Obecnie mieści się tu słynna restauracja Cerbul Carpatin oraz galeria handlowa.
  • Pozostałości obwarowań miejskich
  • Cerkiew świętego Mikołaja - Wybudowany w 1923 roku kościół greckokatolicki.

Zachowane w nietkniętym stanie średniowieczne Stare Miasto w Braszowie, wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [72]
Braszów
Miasta Biały· 987
Braszów
Miasta Biały· 903
Braszów
Miasta Biały· 810
Braszów
Miasta Biały· 868
Braszów
Miasta Biały· 872
Braszów
Miasta Biały· 900
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pod koniec XV wieku w Braszowie urodził się słynny saskosiedmiogrodzki humanista, teolog oraz kartograf - Johannes Honteru (1498-1549). Studiował na Uniwersytecie w Wiedniu, a od 1530 wykładał w Krakowie, był nauczycielem Izabeli Jagiellonki (córki króla Zygmunta Starego).
Reklama
Polub nas