Krajowa (Craiova)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Dolj
Populacja: 298 928
Powierzchnia: 88 km²
GPS: N: 44°19'29.14", E: 23°48'48.50"
Krajowa
Krajowa - panorama

Krajowa to miasto w południowej Rumunii, położone na lewym brzegu rzeki Jiu. Jest to szóste co do wielkości ośrodek miejski kraju, którego liczba mieszkańców liczy sobie dziś blisko 300 tysięcy. Początki miasta sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z Dackich osad. W późniejszym okresie została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jeden ze swoich obozów wojskowych. Pierwsze historyczne wzmianki o Krajowej pochodzą z roku 1475. Wtedy to przeniesiono tu siedzibę bana z pobliskiej Strehai. W okresie średniowiecza Krajowa stanowiła ważny ośrodek handlowy oraz siedzibę namiestników Oltenii. Kres świetności miasta nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to nękane licznymi epidemiami oraz trzęsieniami ziemi mocno podupadło i w konsekwencji stało się mało znaczącym ośrodkiem w regionie. Do czasów obecnych w Krajowej zachowało się wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. okazały budynek prefektury (Prefectura județului Dolj), cerkiew św. Dymitra, wybudowany w 1699 roki dom Băniei, XVII wieczny Dom Bana (najstarsza świecka budowla w mieście), pomnik Michała Walecznego, cerkiew Mântuleasa oraz będący najstarszą budowlą miasta kościół-Klasztor Cosuna. W mieście znajduje się także wiele ciekawych muzeów. Największym i najchętniej odwiedzanym jest znajdujące się w neobarokowym pałacu (Palatul Jean Mihail) Muzeum Sztuki. Odwiedzający mogą obejrzeć tu siedem oryginalnych rzeźb słynnego rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brâncușiego (1876-1957) oraz pieczołowicie zrekonstruowaną pracownię tego artysty.

Ciekawostki

  • W latach 1982-1996 w Krajowej produkowane były samochody rumuńsko-francuskiej marki Oltcit. Dziś zaś inwestuje tu Ford.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Siedmiogród nazwany często także Transylwanią stanowi geograficzne i kulturowe centrum Rumunii. Obecnie obie te nazwy stosuje się zamiennie. Starsza - Transylwania - pochodzi od łacińskiego zwrotu Trans Silvania oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "kraj za lasem". Nowsza - Siedmiogród - związana jest z niemieckimi kolonistami, którzy po przybyciu w XIII wieku w te rejony założyli tu siedem miast (Siebenburgen), które w kolejnych wiekach przekształciły się w siedem okręgów administracyjnych.
Reklama
Polub nas