Konstanca - panorama

Konstanca to miasto portowe w południowo-wschodniej Rumunii, położone nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to największy rumuński port oraz drugie (po Bukareszcie) co do wielkości miasto w kraju. Historia Konstancy sięga czasów starożytnych, kiedy to greccy koloniści z Miletu założyli tu osadę i nazwali ją Tomis. Na początku IV wieku p.n.e. miasteczko zyskało nową dzielnicę, która na cześć ówczesnego cesarza Konstantyna Wielkiego nazwana została Constantiana. W 514 roku p.n.e Tomis zostało najechane przez Persów i praktycznie doszczętnie zniszczone. Wkrótce potem odbudowane w wyniku ciągłego zagrożenia ze strony najeźdźców, sukcesywnie było obwarowywane i umacniane. W II wieku n.e. miasto dostało się pod panowanie Rzymian i wraz z Callatis, Histrią, Dionyspolis i Odessos należało do związku pięciu miast zwanego Pentapolis. W latach 270-333 Tomis otoczone zostało pierścieniem murów obronnych. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Bizantyjczyków, a później Bułgarów i Turków. W tym czasie miasto zostało przemianowane na Konstanca. Przez kolejne wieki miasto sukcesywnie traciło swoje znacznie stając się w XV wieku prowincjonalną wioską rybacką. Ożywienie gospodarcze nastąpiło dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to Sułtan zlecił Anglikom budowę nowego portu. W 1887 roku miasto - wraz z całą północną Dobrudżą - znalazło się w granicach Rumunii, stając się automatycznie największym portem tego kraju.

Zwiedzanie

Mimo bogatej i wielowiekowej historii w Konstancy zachowało się stosunkowo niewiele zabytków. Po starożytnym Tomis pozostały jedynie relikty i artefakty zgromadzone w miejscowych muzeach. Największe atrakcje turystyczne miasta to m.in. oszpecony blokowiskami Plac Owidiusza z Muzeum Archeologicznym, Meczet Mahmuda (Mahmudiye Camii) zwany także Wielkim Meczetem, XIX wieczna prawosławna katedra św. Piotra i Pawła, XIX wieczna synagoga, zbudowane w okresie międzywojennym w stylu art nouveau Kasyno oraz kościół Grecki. W Konstancy znajduje się także Planetarium i Delfinarium. W sezonie letnim dużą popularnością cieszy się także oddalony o kilka kilometrów od centrum miasta ośrodek wypoczynkowy Mamaja. Na turystów czeka tu także rozległa przepiękna piaszczysta plaż oraz molo.

Ciekawostki

  • W starożytności w Tomis ostatnie lata swojego życia spędził wygnany tu z Rzymu słynny poeta Owidiusz (43 p.n.e. - 18 n.e.). Obok Wergiliusza i Horacego był on jednym z najwybitniejszych rzymskich elegików w czasach panowania Oktawiana Augusta.

mail

Multimedia