Kluż-Napoka - panorama

Kluż-Napoka to zabytkowe miasto w Rumunii, położone pośród malowniczych wzgórz w północno-zachodniej części Siedmiogrodu. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu niewielka tracka osada zwana Napoca. Około II wieku n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa w przeciwieństwie do wielu innych tego tupu ośrodków nie podupadło, lecz zamieszkiwane było przez ludność rzymsko-dacką aż do XII wieku, kiedy to okoliczne tereny zajęte zostały przez Węgrów. Wkrótce potem sprowadzili oni tu niemieckich kolonistów którzy zasiedlili osadę i przemianowali ją na Klausenburg. W połowie XIII wieku Napoka została najechana i doszczętnie zniszczona przez Tarów. Osada bardzo szybko podniosła się z gruzów i już w 1316 roku otrzymała od króla węgierskiego Karola I Roberta (1288-1342) prawa miejskie. Wkrótce potem Kluż otoczony został potężnymi murami miejskimi, a w 1405 roku uzyskał status miasta królewskiego co przyczyniło się w głównej mierze do jego rozwoju. W połowie XVI wieku założona została tu drukarnia oraz kolegium jezuickie. W XVI wieku miasto zostało podbite przez Turków, a wiek później weszło w skład imperium Habsburgów. W latach 1790-1848 oraz 1861-1867 Kluż pełnił rolę stolicy Wielkiego Księstwa Siedmiogrodu. Po I wojnie światowej Kluż stał się wraz z Siedmiogrodem częścią Królestwa Rumunii, z wyjątkiem lat 1940-1945, kiedy to miasto należało do Węgier. Obecnie Kluż-Napok to jeden z największych i najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalno-naukowych Siedmiogrodu. Oprócz Rumunów mieszkają tu także Węgrzy o czym przypominają szyldy sklepowe lub tabliczki z podwójnymi nazwami ulic.

Kluż-Napoka - Plan

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele niezwykle cennych i zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich stanowi monumentalny gotycki kościół św. Michała. Budowa świątyni rozpoczęta została w XIV wieku i ciągnęła się przez dwa kolejne stulecia. Był to pierwszy kościół halowy (o jednakowych nawach) jaki wzniesiony został w Transylwanii i drugi co do wielkości (obok Czarnego Kościoła w Braszowie) w kraju. W XIX wieku przed świątynią postawiony zosał okazały pomnik króla Węgier Macieja Korwina. Pozostałe ważne zabytki Kluż-Napoka to m.in. należący niegdyś do rodziny Bánffy XVIII wieczny barokowy pałac węgierski, prawosławna Katedra, okazały budynek ratusza miejskiego, zbudowana w latach 1886-1887 synagoga neologiczna, neobarokowy budynek Hotelu Continetal oraz pomnik walczącego o demokrację rumuńskiego bojownika - Avrama Iancu. Odwiedzając miasto warto wybrać się także do założonego w 1920 roku przez profesora Aleksandra Bozę rozległego Ogrodu Botanicznego.

Ciekawostki

  • W 1443 roku w Kluż-Napoka przyszedł na świat przyszły król Węgier - Maciej Korwin w czasie którego panowania kraj znalazł się u szczytu potęgi.

mail

Multimedia