Timiszoara (Timişoara)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Temesz
Populacja: 311 586
Powierzchnia: 130 km²
GPS: N: 45°45'27.95", E: 21°13'44.01"
Timiszoara
Timiszoara - panorama
Timiszoara to miasto w zachodniej Rumunii (historyczna stolica Banatu), położone w zakolu utworzonego w XIX wieku kanału Bega. Jest to jedno z największych (po Bukareszcie) i najbardziej wielkomiejskich oraz kosmopolitycznych miast Rumunii. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to powstał tu obóz warowny. Na początku XIV wieku w Timiszoarze rezydował król węgierski Karol I Robert, a później znany magnat węgierski i pogromca Turków pod Belgradem Jan Hunyady (1387-1456). W latach 1552-1716 Timiszoara stanowiła stolicę osmańskiego paszałyku (prowincja w imperium osmańskim pozostająca pod zarządem paszy). Turków z miasta wypędził austriacki książę Eugeniusz Sabaudzki. Do wybuchu rewolucji w 1989 roku Timiszoara znajdowała się pod panowaniem monarchii austro-węgierskiej, kiedy to po krwawych zamieszkach stała się wolnym miastem w Rumunii. Na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwane było przez przedstawicieli wielu nacji. Żyli tutaj m in. Rumuni, Niemcy, Węgrzy, Żydzi, Serbowie czy Bułgarzy. W czasach komunistycznych miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym (to właśnie tutaj produkowano słynny rumuński samochód Dacia). W grudniu 1989 roku, rozpoczęły się masowe, brutalnie tłumione protesty ludności, w konsekwencji prowadzące do upadku i egzekucji przywódcy komunistycznego Nicolae Ceauşescu.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Timiszoary zaliczyć możemy m in. XV wieczny Zamek Hunyadich (najstarszy zabytek miasta), wybudowaną w latach 1736-1754 rzymskokatolicką barokową katedrę, będący dawną siedzibą Habsburgów - Barokowy Pałac, XVIII barokowy Ratusz, serbską katedrę prawosławną, ruiny cytadeli oraz nadające miastu habsburski klimat liczne secesyjne i barokowe kamienice.
Zdjęcia [11]
Timiszoara
Miasta marecki· 1199
Timiszoara
Miasta marecki· 1224
Timiszoara
Miasta marecki· 1215
Timiszoara
Miasta marecki· 1227
Timiszoara
Miasta marecki· 1285
Timiszoara
Miasta marecki· 1179
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Rumunii żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach, żyje blisko 6,5 tysiąca tych zwierząt (przykładowo w Polsce zamieszkuje zaledwie 80 osobników).
Reklama
Polub nas