Park Narodowy Czeska Szwajcaria

Autor: Jarko · Dodano: 2015-10-04 · Czechy   Kraj: Czechy
Kategoria: Parki krajobrazowe
Park Narodowy Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) to niezwykle malowniczy Park Narodowy w północnych Czechach, położony na Wyżynie Dieczyńskiej po prawej stronie Łaby. Rozciąga się między miejscowościami Hřensko (na zachodzie) a Chřibská (na wschodzie), na południu zaś, graniczy z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce a od północy graniczy ze znajdującą się na ternie Niemiec - Szwajcarią Saksońską. Park założony został na początku 2000 roku, zajmuje powierzchnię około 79 km2 i obfituje w różnego rodzaju formacje skalne takie jak bramy skalne, mosty, pionowe ściany, wąwozy, szczeliny, parowy czy wąskie tarasy skalne. Przez cały obszar Czeskiej Szwajcarii prowadzą liczne szlaki turystyczne (zarówno piesze jak i rowerowe), a bogata baza noclegowa powoduje, że każdego roku przyjeżdża tu tysiące turystów z całej Europy. Nazwa parku pochodzi od nazwy niemieckiej (saksońskiej) części Łabskich Piaskowców, którą nadali w XVIII wieku przebywający tu szwajcarscy malarze epoki romantyzmu. Okoliczne skalne miasta i malownicze krajobrazy sprawiły, że poczuli się oni tu niemal jak u siebie w szwajcarskich Alpach.
Jednym z najbardziej znanych obiektów Czeskiej Szwajcarii jest okazała naturalna formacja skalna zwana Bramą Pravčicką. Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 metra, a wysokość otworu osiąga 16 metrów co czyni ją jedną z największych naturalnych skalnych bram w Europie. W okolicy napotkać można niezliczoną ilość punktów widokowych, a w jej sąsiedztwie znajduje się wybudowany pod koniec XIX wieku letni pałacyk zwany Sokole Gniazdo (Sokoli Hnizdo).

Czeska Szwajcaria

Najwyższym punktem Czeskiej Szwajcarii jest mierzący przeszło 726 metrów Dzieczynski Śnieżnik. (Děčínský Sněžník). Na jego szczycie znajduje się wybudowana w 1864 roku przeszło 30 metrowa kamienna wieża widokowa. Powstała ona w czasie kiedy rejony te znajdowały się pod panowaniem Austriackim i prowadzona była akcja pomiaru terenu w oparciu o wieże stanowiące sieć triangulacyjną. Ówczesny właściciel Śnieżnika - Franciszek Antonin Thun zdecydował się na wzniesienie znacznie większej konstrukcji niż to było konieczne, która by oprócz funkcji punktu pomiarowego mogła stać się także atrakcją turystyczną. Z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama zarówno Czeskiej jak i Saksońskiej Szwajcarii. Innym ciekawym punktem widokowym jest znajdujące się na terenie Jetřichovickich Sten - Mariina Vyhlidka. Jest to niewielki drewniany domek, który wybudowany został na wysokiej półce skalnej. Prowadzi do niego niezwykle malowniczy szlak (czerwony) z miasteczka Jetrichowice.

Czeska Szwajcaria - Wąwóz Edmunda

Kolejnym miejscem przyciągającym wieku turystów są położone w pobliżu niewielkiego miasteczka Hřensko dwa imponujące wąwozy: Edmundova soutěska (Wąwóz Edmunda) i Divoká soutěska (Dziki Wąwóz). Tworzy je głęboka dolina rzeczna (w niektórym miejscach pionowe ściany osiągają nawet 150 metrów wysokości) wyżłobiona erozyjną działalnością rzeki Kamenicy, w mezozoicznych warstwach kredowych piaskowców środkowego turonu. Dawniej kanion był całkowicie niedostępny, a pierwszego przepłynięcia dokonano dopiero w 1877 roku. Jeszcze w tym samym wieku z inicjatywy księcia Edmunda Clary-Aldringena i Hreńskiego Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej rozpoczęto budowę kładek oraz przejść tunelowych w skałach, które umożliwiły drożność niedostępnych odcinków kanionu.
Dogodnymi punktami wypadowymi do zwiedzania parku są miasteczka Hřensko i Czeska Kamienica (Česká Kamenice). Z samych miasteczek startuje wiele oznakowanych szlaków turystycznych (zarówno pieszych jak i rowerowych) wgłąb Czeskiej Szwajcarii. W okolicy Kamienicy natrafić można także na ruiny średniowiecznego zamku i pochodzącą z czasów II wojny światowej podziemną fabrykę samolotów (Rabštejn Jánská - Podzemní letecká továrna).
Przebywając w okolicy warto także wybrać się do wioski Tisá na terenie której znajduje się spektakularne miasto skalne Tiské stěny.

Czeska Szwajcaria - mapa

Ciekawostki
- Na terenie Czeskiej Szwajcarii w okolicy Bramy Pravčickiej kręcono sceny do filmu pt. Opowieści z Narnii.

Czeska Szwajcaria - mapa
Czeska Szwajcaria - Zabytki i atrakcje
Zamki i pałace [1]
Góry [1]
Skalne miasta, wąwozy [2]
Kaniony, Fiordy [1]
Reklama
Polub nas