Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Regionalne atrakcje

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasteczko Sztuki i Nauki) to znajdujący się w południowej części Walencji (na południowym krańcu Ogrodów Turii) futurystyczny kompleks rozrywkowo-kulturalno-edukacyjny zwany przez okolicznych mieszkańców dzielnicą przyszłości. Całość rozciąga się na długości blisko dwóch kilometrów w miejscu dawnego koryta rzeki Turia. Miasteczko zaprojektowane zostało na przełomie XX i XXI wieku przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów i inżynierów budownictwa Santiago Calatrava. Przy projekcie pomagał mu meksykański architekt Félix Candela Outeriño. Poszczególne ośrodki wchodzące w skład kompleksu zajmują się organizowaniem różnego rodzaju konferencji, wystaw, projekcji, wizyt z przewodnikiem oraz warsztatów związanych z nauką, technologią, przyrodą i sztuką.

Ciudad de las Artes y las Ciencias - plan

Budowle wchodzące w skład całego kompleksu

Hemisfèric

Jest to pierwszy budynek który udostępniony został dla turystów w Ciudad de las Artes y las Ciencias. Obecnie znajduje się w nim planetarium oraz kino wyświetlające filmy w formacie IMAX Dome i Cinema digital 3D. Jest to największa sala kinowa w Hiszpanii z ekranem o powierzchni 900 m2. Sam budynek można zwiedzać wraz z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-16:00.

Oceanogràfic

Jest to budynek w którym znajduje się ogromne oceanarium o łącznej powierzchni 110 tysięcy m2 (jedno z największych w Europie). Goście obejrzeć mogą aż 13 różnych ekosystemów w których zgromadzono około 500 różnych gatunków zwierząt wodnych.

Museo de las Ciencias Príncipe Felipe (Muzeum Nauki Księcia Filipa)

Jest to muzeum poświęcone nowym technologiom, nauce i środowisku naturalnemu. Placówka ta stawia na otwartość oraz interaktywne wystawy naukowe, gdzie zwiedzający mogą brać czynny udział w eksperymentach. Muzeum znajduje się w oryginalnym budynku, którego kształt przypomina szkielet dinozaura.

El Palau de les Arts Reina Sofía

Jest to gigantyczna owalna konstrukcja w której znajdują się liczne sceny (zarówno zamknięte jak i na wolnym powietrzu) na których wystawiane są różnego rodzaju spektakle i koncerty sceniczne.

Umbracle

W budynku tym znajduje się dwupiętrowy parking dla gości odwiedzających miasteczko. Zdobi go malowniczy ogród porośnięty różnymi gatunkami drzew i roślin.

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Ciekawostki

  • Wybudowanie Ciudad de las Artes y las Ciencias miało kosztować około 300 mln, a ostatecznie kwota ta została przekroczona niemal czterokrotnie. Z założenia miasteczko miało stać się wizytówką regionu (i całego kraju) oraz najnowocześniejszym centrum naukowym w Europie. Mimo dużej popularności ostatecznie uznano je za przykład hiszpańskiej rozrzutności.