Jezioro Garda
Jeziora

Garda (Lago di Garda) to niezwykle malownicze jezioro w północnych Włoszech, położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Jest to największy i najczystszy naturalny zbiornik wodny kraju. Ma on około 55 km długości, a jego szerokość waha się od 4 km na północy do 12 km na południu. Północna część jeziora otoczona jest wysokimi górami należącymi do alpejskiego łańcucha Grupy Baldo (Gruppo del Baldo), którego szczyty sięgają 2000 metrów n.p.m. (najwyższa góra - Monte Altissimo ma wysokość 2079 metrów n.p.m.). Średnia głębokość jeziora wynosi 136 metrów, a największa głębia dochodzi do 346 metrów. Na jego powierzchni znajduje się wiele małych oraz pięć dużych wysp. Największa z nich, Isola del Garda ma 900 metrów długości, a jej centralną część zajmuje pałac Borghese zamieszkany obecnie przez rodzinę Cavazza. Rezydencja ta wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku w miejscy starego średniowiecznego klasztoru. Całość zaś otaczają malownicze ogrody tarasowe z mnóstwem egzotycznych roślin.

Wokół jeziora rozlokowanych jest wiele malowniczych miasteczek, a także znajduje się niezliczona ilość szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych. Bajeczne widoki w połączeniu ze śródziemnomorskim klimatem oraz atmosferą włoskiego dolce vita, tworzą niezwykłą mieszankę, która każdego roku przyciąga tu tysiące turystów z całego świata. Wzdłuż linii brzegowej, która ma ponad 150 km długości, ciągną się liczne plaże, campingi czy ośrodki przyciągające tysiące miłośników żeglowania, pływania, serfowania czy nurkowania. Dla osób ceniących sobie górskie krajobrazy najatrakcyjniejsze będą północne krańce jeziora. W tym rejonie dogodną bazą wypadową (zarówno dla wycieczek jak i uprawiania różnego rodzaju sportów wspinaczkowych) stanowią miejscowości Riva del Garda, Torbole czy Arco. Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli.

Na południowym brzegu jeziora znajduje się jeden z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych włoskich parków rozrywki - Gardaland. Na gości czeka tu niezliczona ilość atrakcji, zabaw, baśniowych krain, a także zapierające dech w piersiach kolejki górskie. Każdego roku park odwiedzany jest przez blisko 3 miliony osób.

Jezioro Garda - mapa

Kolejka linowa Monte Baldo

Przebywając w okolicach jeziora warto odwiedzić miasteczko Malcesine gdzie znajduje się kolejka linowa którą w zaledwie 10 minut dostać się można na masyw Monte Baldo. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama północnej części jeziora oraz otaczających je gór. Wycieczkę warto zaplanować na pogodny dzień gdy przejrzystość powietrza jest duża, a widoczność dobra. Nad jeziorem często unosi się mglista zawiesina, a sam szczyt spowijają gęste chmury.

Jezioro Garda

Kiedy jechać

Najlepszym czasem na wyjazd nad Jezioro Garda jest okres od maja do października. Wtedy jednak musimy się liczyć z tym, że większość plaż czy ośrodków będzie zatłoczona (szczególnie w okresie wakacyjnym). Ciepło i przyjemnie jest nad jeziorem także wczesną wiosną (marzec, kwiecień) oraz jesienią (wrzesień, październik). Niestety trzeba się liczyć z tym, że w wyższych partiach gór otaczających jezioro może zalegać śnieg.

Ciekawostki

  • Do XII wieku jezioro nosiło nazwę Benàco. Obecna nazwa zaś, pochodzi od miejscowości Garda.