Schwarzwald
Regiony

Schwarzwald (Czarny Las) to niezwykle malownicze niewysokie i zalesione pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech, rozciągające się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km wzdłuż doliny Renu, która oddziela go od Wogezów. W najszerszym miejscu ma ono nieco ponad 60 km. Nazwa krainy pochodzi od gęstych ciemnoszarych lasów porastających piętrowo partie gór, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych w całych Niemczech. Nie występuje tu praktycznie monotonny, jednostajny krajobraz. Całe góry są naznaczone jeziorkami, a także przecinają je liczne rzeki i strumienie na których spotkać można niezliczoną ilość wodospadów. W zamierzchłych czasach Schwarzwald zawsze uznawany był za tajemnicze, dzikie, niedostępne miejsce które zamieszkiwały czarownice i inne mityczne stwory czy wyjęci spod prawa rabusiów. Nawet Rzymianie bali się zapuszczać głębiej w tamtejsze doliny. Miejsce to zasiedlone przez ludzi zostało dopiero w późnym średniowieczu. Dawniej Schwarzwald porośnięty był przez gęste (a więc ciemne) lasy bukowe i jodłowe, a wyżej świerkowe. Stąd właśnie pochodzi nazwa masywu - Czarny Las. Obecnie nie ma już po nich śladu. Pierwsza katastrofą był gwałtowny rozwój floty holenderskiej i deficyt drewna. Najlepszym źródłem drzew okazał się właśnie Schwarzwald. To zaś, co ocalało, poszło pod topór kilkadziesiąt lat później, gdy po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) trzeba było odbudowywać całe kraj ze zniszczeń. W dolnych partiach Schwarzwaldu część lasów została zastąpiona przez pola uprawne, a na nasłonecznionych uprawia się winorośle i drzewa owocowe.

Schwarzwald

Najwyższym szczytem Schwarzwaldu jest usytuowana na południe od Fryburga Bryzgowijskiego góra Feldberg (1493 metry n.p.m.). Jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie od faktu, że jego wyrastający ponad lasy wierzchołek wygląda jak rozległe, trawiaste pole (feld). Na górze znajduje się wybudowana w 1937 roku stacja meteorologiczna. Na szczyt dostać się można pieszo (wytyczonym szlakiem turystycznym) lub wjechać wyciągiem linowym (Feldbergbahn) ze stacji położonej u podnóża góry. Innym popularnym szczytem w okolicach Fryburga jest masyw Kaiserstuhl (556 metrów n.p.m.). Ma on pochodzenie wulkanicznie, a w jego sylwetce niegdyś ktoś dopatrzył się tronu (stąd nazwa). Jak głosi jedna z miejscowych legend, wewnątrz góry spoczywa cesarz Fryderyk Barbarossa (1122-1190), który rzekomo ma się przebudzić gdy Niemcom będzie zagrażać jakieś niebezpieczeństwo (na razie bez wątpienia może spać spokojnie). W 2014 roku w północnej części masywu Schwarzwaldu utworzony został park narodowy (Nationalpark Schwarzwald).

Schwarzwald

Obecnie Schwarzwald to popularne miejsce wypoczynku umiejętne łączące malownicze krajobrazy z bogatą ofertą licznych uzdrowisk bogatych w źródła mineralne i termalne. Na czele rankingu znajduje się słynny kurort Baden-Baden, którego dom zdrojowy stanowi ikonę XIX wiecznych Niemiec, a kasyno odwiedzane jest przez znamienitych gości z całego kontynentu. Inne popularne uzdrowiska Schwarzwald to m.in. Badenweiler, Bad Peterstal-Griesbach czy Bad Wildbad. Największym i najbardziej znanym miastem Schwarzwaldu jest położony na jego zachodnich stokach Fryburg Bryzgowijski (Freiburg im Breisgau). W mieście znajduje się niezwykle malownicze choć mocno zniszczone w czasie ostatniej wojny stare miasto, którego dominującą budową jest okazała XIII wieczna gotycka katedra Najświętszej Marii Panny (Unserer Lieben Frau). Na południe od Fryburga wznoszą się najwyższe partie Schwarzwald. Teren przecinają liczne szlaki piesze i rowerowe. Góry rokrocznie przemierzają miliony turystów, których przyciąga przebogaty folklor regionu, którego nieodłącznym elementem są dachy kryte strzechą oraz regionalne stroje. Jednym z elementów szchwardzwaldzkiego stroju noszonego przez kobiety jest oryginalny kapelusz z pomponami zwany Bollemhut. W okresie zimowym góry Schwarzwaldu przekształcają się w popularne ośrodki sportów zimowych. Bogata infrastruktura oraz liczne dobrze przygotowane trasy zjazdowe każdego roku przyciągają tu setki tysięcy miłośników białego szaleństwa.

Schwarzwald - mapa

Ciekawostki

  • Jedną z tradycji Schwarzwaldu jest produkcja zegarów z kukułką. Wytwarzane są one tu nieprzerwanie od połowy XVIII wieku;
  • Na terenie Schwarzwaldu znajdują się źródła Dunaju.