Tulipany - Symbol Holandii
Regionalne atrakcje

Tulipany stanowią jeden z najbardziej znanych symboli Holandii. Są one ulubionym kwiatem w tym kraju i rzeczywiście rosną tu ich najpiękniejsze odmiany. Jednak słynne kwieciste pola tulipanów w Holandii łatwiej zobaczyć na pocztówkach niż w rzeczywistości. Kwiaty te kwitną krótko (w połowie kwietnia) i tylko w kilku małych regionach Holandii (głównie na południu kraju w okolicach Lejdy, Haarlemu, Lisse, Hillegomu i Noordwijk).

Słynne "Tulipany z Amsterdamu" naprawdę pochodzą z Azji Środkowej. Pierwsze cebulki posadzone zostały na terenie Holandii dopiero pod koniec XVI wieku. Dokonał tego słynny flandryjski botanik Carolus Clusius (twórca jednego z pierwszych ogrodów botanicznych w Europie). Bardzo szybko tulipany stały się jednym z najbardziej pożądanych towarów w kraju, a także symbolem statusu społecznego i majątkowego. Inwestowano w nie jak w złoto czy diamenty. W XVII wieku umiłowanie tych kwiatów przybrało w Holandii rozmiary szaleństwa. Wtedy też rozpoczęła się trwająca przez kilka lat spekulacja cebulkami rzadkich odmian. Ceny niektórych kwiatów przewyższały kwoty za jakie wówczas można było kupić dobry dom nad kanałem w Amsterdamie. Istnieje wiele legend opowiadających historie zamożnych kupców, którzy zastawiali swoje domy, aby móc kupić kilka cebulek upragnionych tulipanów. Obecnie Holandia jest światowym potentatem produkcji cebulek kwiatowych. Kupić je można na bazarach kwiatowych, które spotkać można niemal w każdym dużym mieście. Holendrzy kontrolują około 85% światowego handlu tulipanami. Około dwóch tysięcy zakładów ogrodniczych produkuje rocznie blisko 4 miliardy cebulek.

Tulipany

Keukenhof

Jedną z największych wiosennych atrakcji Holandii jest słynny ogród Keukenhof (ogród kuchenny). Znajduje się on w południowej części kraju w miejscowości Lisse i każdego roku odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów z całego świata. Ogród rozciąga się na obszarze około 32 hektarów i rozkwita w nim wiosną przeszło 7 milionów kwiatów cebulowych (tulipanów, hiacyntów, krokusów, szafirków, żonkili czy narcyzów). Jest to największa tego typu atrakcja z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. Wszystkie kwiaty są tu wysadzane ręcznie.