Największe wyspy świata
Rankingi

Największą wyspą świata jest położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego - Grenlandia. Stanowi ona autonomiczną część Danii, a jej powierzchnia zajmuje przeszło 2,1 miliona km2. Jest raptem trzy razy mniejsza od Australii i trzykrotnie większa od drugiej co do wielkości wyspy - Nowej Gwinei. Przeszło 81% Grenlandii pokrywa lądolód, a tereny wolne od lodu zamieszkuje około 56 tysięcy ludzi.

Australia i Grenlandia - porównanie rozmiarów

10 największych wysp świata:

1. Grenlandia

Grenlandia (2 130 800 km²) to największa wyspa na Ziemi, położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Geograficznie przynależy do Ameryki Północnej, ale historycznie i politycznie stanowi część Europy. Grenlandia stanowi autonomiczne terytorium zależne Danii, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nazwa wyspy oznacza "zielony kraj" co miało zachęcać do osiedlania się na niej. Grenlandię zamieszkuje przeszło 56 tysięcy ludzi.

Wyspa - Grenlandia

2. Nowa Gwinea

Nowa Gwinea (785 753 km²) to druga co do wielkości wyspa na Ziemi, położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jej wschodnią część zajmuje Indonezja a zachodnia należy do Papui-Nowego Gwinei. Wyspę zamieszukje przeszło 11,3 miliona ludzi.

Wyspa - Nowa Gwinea

3. Borneo

Borneo (748 168 km²) to jedna z Wielkich Wysp Sundajskich, położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Podzielona jest pomiędzy Indonezję, Malezję oraz niewielkie państwo Brunei. Borno zamieszkuje blisko 20 milionów ludzi. Wyspę porastają lasy równikowe, zamieszkane przez wiele różnych gatunków zwierząt.

Wyspa - Borneo

4. Madagaskar

Madagaskar (587 713 km²) to afrykańska wyspa, położona u jej południowo-wschodnich wybrzeży w zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Od Afryki (Mozambiku) oddziela ją szeroki na około 400 km Kanał Mozambicki. Madagaskar zamieszkuje przeszło 22 miliony ludzi.

Wyspa - Madagaskar

5. Ziemia Baffina

Ziemia Baffina (507 451 km²) to największa wyspa Archipelagu Arktycznego, położona na Oceanie Arktycznym. Polityczne przynależy do Kanady (terytorium Nunavut). Większa część wyspy znajduje się za kołem podbiegunowym północnym a jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego odkrywcy Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku. Ziemię Bafiina zamieszkuje około 10,7 tysięcy ludzi.

Wyspa - Ziemia Baffina

6. Sumatra

Sumatra (443 066 km²) to wyspa w Archipelagu Malajskim, położona w grupie Wielkich Wysp Sundajskich na Oceanie Spokojnym. W całości przynależy do Indonezji. Sumatrę zamieszkuje przeszło 50,3 miliona ludzi.

Wyspa - Sumatra

7. Honsiu

Honsiu (225 800 km²) to główna wyspa Japonii, położona na Oceanie Spokojnym. W przeważającej większości pokrywają ją góry z najwyższym szczytem Fudżi (3776 metrów n.p.n.). Wyspa stanowi terytorium sejsmiczne, które często nękane jest przez trzęsienia ziemi. Honsiu zamieszkuje 103 miliony ludzi.

Wyspa - Honsiu

8. Wyspa Wiktorii

Wyspa Wiktorii (217 291 km²) to kanadyjska wyspa, położona między Zatoką Coronation, Zatoką Amundsena i Zatoką Królowej Maud na Oceanie Arktycznym. Stanowi część Archipelagu Arktycznego i charakteryzuje się surowym klimatem. Wyspa Wiktori zamieszkuje niespełna 2 tysiące ludzi.

Wyspa - Wyspa Wiktorii

9. Wielka Brytania

Wielka Brytania (209 331 km²) to wyspa w Europie, położona w północnej części Oceanu Atlantyckiego. W całości wchodzi w skład państwa Wielka Brytania i podzielona jest na Anglię, Szkocję i Walię. Od kontynentalnej Europy oddziela ją kanał La Manche. Wielką Brytanię zamieszkuje około 60,8 miliona ludzi

Wyspa - Wielka Brytania

10. Wyspa Ellesmere'a

Wyspa Ellesmere'a (196 236 km²) to kanadyjska wyspa w archipelagu Wysp Królowej Elżbiety, położona w pobliżu Grenlandii na Oceanie Arktycznym. Panuje na niej surowy klimat przez co jest słabo zaludniona (głównie przez ludność inuicką). Wyspę Ellesmere'a zamieszkuje niespełna 150 osób.

Wyspa - Wyspa Ellesmere'a