Kefalinia
Wyspy

Kefalinia (dawniej zwana Kefalonią) to malownicza wyspa w zachodniej Grecji, położona na Morzu Jońskim. Zajmuje powierzchnię 781 km 2 i stanowi największą z wysp większego archipelagu Wysp Jońskich, który rozciąga się wzdłuż zachodnich wybrzeży kraju. Kefalinia szczyci się niezwykle bogatą historią. Do czasów obecnych zachowały się tu liczne pozostałości po różnych kulturach jakie zamieszkiwały niegdyś wyspę. Kefalinia zasiedlona została około II tys. p.n.e., co potwierdzają liczne nekropolie z epoki mykeńskiej oraz pozostałości starożytnych murów obronnych w miasteczkach Kastron, Kranea i Sami. W 189 roku p.n.e. wyspa została podbita i zajęta przez Rzymian. Po antycznych Grekach i Rzymianach Kefalinią władali kolejno Normanowie, Turcy i Wenecjanie. Ci ostatni wznieśli na wyspie kilka potężnych twierdz. W latach 1800-1807 Kefalinia stanowiła część Republiki Siedmiu Wysp, a w 1864 weszła (wraz z Wyspami Jońskimi) w skład niepodległej Grecji. Wszyscy odcisnęli tutaj swoje piętno, jednak większość zabytkowych budowli zniszczona została w czasie trzęsienia ziemi jakie nawiedziło Kefalinię w 1953 roku. Jedynym miastem które przetrwało kataklizm jest znajdujące się na północy wyspy Fiskardo. Spotkać w nim można często celebrytów oraz znane postacie z pierwszych stron gazet.

Kefalinia

Stolicą i największym miastem Kefalinii jest położone na południowym brzegu wyspy nad malowniczą zatoką Argostoli. Będąc w mieście warto wybrać się do Muzeum Archeologicznego gdzie obejrzeć można bogatą kolekcję archiwalnych zdjęć ukazujących wyspę sprzed trzęsienia ziemi. Wokół Argostoli znajduje się wiele pięknych piaszczystych plaż (Makris Gialos czy Platis Galos). Kierując się w kierunku południowo-wschodnim, po niespełna 8 kilometrach dotrzeć możemy do średniowiecznej stolicy wyspy Agios Georgios. z dobrze zachowanym weneckim zamkiem. Wizytówką i najczęściej fotografowanym miejscem wyspy jest niezwykle malownicza plaża Myrtos. Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy pomiędzy górami Agia Dynasti i Kalon Oros, które chronią ja przed silnymi wiatrami oraz większymi wahaniami temperatury. Plaża objęta jest ścisłą ochroną, czego wynikiem jest całkowity brak w okolicy wszelkich hoteli czy restauracji. Od strony lądu dotrzeć można tu jedynie (zbudowaną w 2006 roku) krętą i wąską drogą.

Kefalinia - Myrtos

Popularnym ośrodkiem wypoczynkowym wyspy jest także znajdująca się na południowym krańcu wyspy nadmorska Skala. Na wczasowiczów czeka w mieście długa na blisko 4 km piaszczysto-kamienista plaża oraz bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Skala stanowi również dogodny punkt wypadowy na Rafę Kakava, gdzie znajduje się zatopiona wioska Dulihion oraz liczne wraki statków z wojen prowadzonych z Turkami i Wenecjanami. Na wyspie funkcjonuje pięć portów z których regularnie kursują promy do kontynentalnej części Grecji (Półwysep Peloponeski). Najwyższym szczytem Kefalinii jest położona w południowej części na terenie Parku Narodowego góra Enos (Ainos). Ma ona 1628 metrów wysokości i wjechać można na nią samochodem lub rowerem. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama wyspy oraz części basenu morza Jońskiego.

Kefalinia - Mapa

Ciekawostki

  • Na Kefalinii umiejscowiona została akcja książki znanego brytyjskiego pisarza Louisa de Bernièresa pt. Mandolina kapitana Corellego;
  • Kefalinia słynie także z uprawy winorośli i produkowanego tu wybornego białego oraz czerwonego wina.