Mała Fatra
Parki krajobrazowe

Mała Fatra to niezwykle malownicze pasmo górskie w północnej Słowacji, położone w Karpatach Zachodnich około 10 km w kierunku wschodnim od Żyliny. Góry te rozciągają się na długości 52 km przy maksymalnej szerokości 17 km i dzielą się wyraźnie na dwie rozcięte doliną rzeki Wag części: wyższą, krywańską na północnym-wschodzie i niższą, luczańską, na południowym-zachodzie. Najwyższym punktem Małej Fatry jest mierzący 1709 metrów n.p.m. Wielki Krywań. Dzięki kolejce gondolowej (Vrátna-Chleb) jego wierzchołek jest łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez turystów. Najwyższym wierzchołkiem południowej luczanskiej części jest zaś Wielka Luka (1476m n.p.m.). Stanowi ona okrągły pagórek, znany także pod nazwą Martinske Hole. Centrum krywańskiej części Małej Fatry jest Dolina Wratna (Vrátna dolina) oraz niewielka wioska Terechowa (miejsce narodzin karpackiego zbójnika Janosika) skąd startuje większość szlaków. Ponadto działa tu wiele pensjonatów, schronisk oraz restauracji. W 1967 roku region Małej Fatry objęty został Parkiem Narodowym.

Mała Fatra

Budową geologiczną Mała Fatra przypomina Tatry Zachodnie. Góry te zbudowane się głownie ze skał granitowych nakrytych czapą wapienno-dolomitową. Ponadto część odsłoniętych skał granitowych tworzy trzon gór. Z uwagi na to masyw ten nazywany jest bardzo często "Tatrami w miniaturze". Mała Fatra stanowi także doskonałą alternatywę dla osób wybierających się w okresie wiosennym w wyższe góry. Wtedy to w Tatrach zalega jeszcze dużo śniegu, a w Małej Fatrze da się już swobodnie chodzić po większości szlaków. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na małej Fatrze jest jej krywańska część z niezwykle malowniczymi szlakami wiodącymi przez imponujące skalne wąwozy (Diery) na Wielki i Mały Rozsudziec. Pomimo niezbyt łatwego podejścia (na szlaku znajduje się wiele drabinek i łańcuchów) szczyty te są wręcz oblegane przez turystów. Stanowią one doskonały punkt widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama na okoliczne pasma górskie Małej i Dużej Fatry, Magurę Orawską oraz Przełęcz Jabłonkowską w Beskidzie Śląskim i szczyty tatrzańskiego Krywania. Mimo że Mały Rozsudziec jest o blisko 300 metrów mniejszy od swojego większego brata to prowadzący na niego szlak jest o wiele trudniejszy do pokonania. Na jego trasie znajdują duże przewyższenia, a także liczne drabinki oraz łańcuchy w znacznej ekspozycji. Pozostałe szczyty Małej Fatry chętnie odwiedzane przez turystów to m.in. Mały Krywań (1671 metrów n.p.m.), Stoh (1607 metrów n.p.m.), Suchý (1468 metrów n.p.m.) czy Kľak (1351 metrów n.p.m.).

Diery

Odwiedzając Małą Fatrę koniecznie należy wybrać się w Dolne Diery, Horne Diery i Nowe Diery. Te niezwykłe porośnięte bujną roślinnością skaliste dolinki i wyrzeźbione przez wodę w skale wąwozy ciągną się wzdłuż malowniczego potoku (Dierový potok). Przejście nad nim ułatwiają liczne kładki, mostki, półki skalne oraz drabinki. W wielu miejsca spadająca ze skał woda tworzy niesamowite wodospady. Dolne i Nowe diery, stanowią jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Małej Fatrze.