Algarve
Regiony

Algarve to kraina oraz popularny region turystyczny w południowej Portugalii, położony nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. W przeciwieństwie do mało przyjaznego i smaganego wiatrami zachodniego wybrzeża kraju region Algarve charakteryzuje się niezwykle ciepłem morzem, łagodnym klimatem oraz osłoniętymi od wiatru przepięknymi piaszczystymi plażami sąsiadującymi z masywnymi i niezwykle malowniczymi skałami. Śródziemnomorski wręcz klimat sprzyja masowej turystyce. Napływające znad Afryki ciepłe powietrze sprawia, że nawet zimą jest tu przyjemnie (średnia temperatura w styczniu wynosi około 15°C). Algarve znacząco różni się od pozostałych czterech głównych regionów kontynentalnej Portugalii. Nigdzie indziej jak właśnie tutaj dostrzec można silne wpływy mauretańskie w architekturze, jedzeniu, nazwach miejsc, a także w słowach używanych w lokalnych dialektach. Panowanie Maurów przyniosło Algarve wielki rozkwit kultury oraz nauki. Wybitni arabscy poeci wychwalali wówczas piękno miasta Xelb (obecnie Silves). W czasie rekonkwisty (trwająca od VIII do XV wieku walka chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego) to właśnie ono stawiało największy opór wojskom chrześcijańskim. Zdobyte i zniszczone zostało dopiero w 1249 roku przez oddziały Sancho II. Dziś o dawnej jego potędze przypomina górujący nad miastem w pełni odrestaurowany mauretański zamek (Castelo dos Mouros). Algarve to także ojczyzna żeglarzy. Tu, na skalistym cyplu w Sagres, w XV wieku portugalski król Henryk Żeglarz (1394-1460) założył pierwszą na świecie akademię morską, w której zdobywali szlify najznakomitsi podróżnicy, jak m.in. Ferdynand Magellan (1480-1521) czy Vasco da Gama (1460-1524). Przydomek Żeglarz nadano mu kilkaset lat po jego śmierci, chociaż nigdy nie pływał na statkach.

Algarve - Mapa

Największym miastem i zarazem stolicą regionu jest położone w środkowej części wybrzeża (nad malowniczą laguną rzeki Formosa) Faro. Stanowi ono także główny węzeł komunikacyjny regionu. Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku otwarto w Faro międzynarodowe lotnisko, Algarve stało się najchętniej odwiedzaną krainą Portugalii i jednym z głównych miejsc wypoczynkowych. Wtedy to wzdłuż okolicznych plaż wyrosły liczne hotele, a w miejscu małych wiosek pojawiły się tętniące życiem przez całą dobę turystyczne miasteczka z licznymi klubami, pubami i dyskotekami. Innym popularnym ośrodkiem regionu jest położone nad malowniczą zatoką Lagos (dawna stolica Algarve). Słynie ono głównie z otoczonego średniowiecznymi murami zabytkowego starego miasta. Turyści jednak bardzo często przyjeżdżają tu do niezwykle malowniczych plaż otoczonych charakterystycznymi pasiastymi (żółto-pomarańczowymi) klifami sięgającymi nawet 70 metrów. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane miejsca w rejonie Lagos to otoczona klifami plaża Praia de Dona Ana oraz znajdujący się około 2 km w kierunku południowym od centrum miasta Przylądek Miłosierdzia (Ponta da Piedade). Niezwykle malownicze klify oraz formacje skalne, wyrastają tu na blisko 20 metrów ponad taflę krystalicznie czystej wody Atlantyku. Najwięcej turystów i atrakcji Algarve skupia się w środkowej części wybrzeża wokół Lagos, Albufeiry, Carvoeiro oraz stolicy regionu Faro. W szczycie sezonu większość plaż jest zatłoczona, a ciche i spokojne miejsca znaleźć można jedynie na obrzeżach w niewielkich wioskach. Między Faro a Tavirą rozpościerają się mokradła i wydmowe wyspy rezerwatu przyrodniczego Ria Formosa. Jest t o obszar wodny o powierzchni około 170 km2 ograniczony pięcioma wyspami-barierami i dwoma półwyspami. W Faro możemy wykupić rejs z przewodnikiem, z którym opłyniemy większość terenów parku.

Portugalia - Algarve

Ciekawostki

  • Nazwa krainy wywodzi się od arabskiego słowa Al-Gharb, oznaczającego zachód. Niegdyś tereny te stanowiły zachodnie kresy muzułmańskiego imperium.