Dolina Wachau

Autor: Jarko · Dodano: 2015-02-19 · Austria   Kraj: Austria
Kategoria: Niesamowite miejsca
Dolina Wachau

Wachau to niezwykle malowniczy 35 kilometrowy odcinek doliny Dunaju w północno-wschodniej Austrii, rozciągający się od opactwa benedyktyńskiego w Melku, aż po zabytkowe miasto Krems an der Donau. Region ten charakteryzuje się niezliczoną ilością majestatycznych klifów, uroczych wiosek, pałacyków, ruin średniowiecznych zamków, winnic czy wież barokowych kościołów. Ten niewielki obszar można bez trudu objechać samochodem, pociągiem, łodzią lub rowerem. Nazwa regionu wywodzi się jeszcze z czasów czasów słowiańskich i pierwotnie kraina ta nazywała się Wachawa (łac. Vachovia). Pierwsi osadnicy w Dolinie Wachau pojawili się już w VIII wieku. Byli to bracia cystersi których przyciągnęła tu niezwykle żyzna ziemia sprzyjająca uprawie winorośli, moreli czy brzoskwiń. Uprawa winorośli na większą skalę rozpoczęła się około IX wieku. W tamtym czasie wybudowano wzdłuż dunaju wiele istniejących i wykorzystywanych do dziś nadrzecznych tarasów. Dziś o zakonnikach przypomina o nich usytuowane na rozległym klifie majestatyczne opactwo w Melku, które przez niemal 1000 lat pozostawało światkiem wzrostu kulturowego oraz duchowego znaczenia regionu. Obecnie klasztor stanowi jeden największych barokowych zespołów sakralnych w Europie, który uznawany jest także za najpiękniejszy przykład barokowej budowli w Austrii.

Opactwo Benedyktynów w Melku

Jednym z najbardziej malowniczych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miasteczek doliny jest położone nad przełomem Dunaju i otoczone średniowiecznymi murami Dürnstein. Symbolami miasta są górująca nad dachami zabytkowych kamienic pastelowo-niebieska wieża kolegiaty Wniebowzięcia Marki Bożej oraz usytuowane ponad miastem ruiny średniowiecznego zamku. Kolejnym ciekawym przystankiem na doliny jest niepozorne miasteczko Willendorf. Rozsławione zostało na początku XX wieku przez najdonioślejsze austriackie znalezisko paleontologiczne, którym jest słynna figurka Wenus z Willendorf. Ma ona około 11 cm i wyrzeźbiona została z kamienia kredowego pomalowanego czerwoną ochrą. Figurka przedstawia wyidealizowaną postać kobiety której twarz oraz pozostałe części ciała ukazane są jedynie schematycznie. Szacuje się, że wyrzeźbiono ją 22-24 tysięcy lat temu. Najlepszym sposobem zwiedzania doliny jest wycieczka statkiem turystycznym z Melku do Krems. Wzdłuż Wachau ciągnie się także odcinek naddunajskiej ścieżki rowerowej zwanej Donau-Radweg, która zaliczana jest do najpopularniejszych tras tego typu w całej Europie. Trasa ta biegnie wzdłuż winnic, przez miasteczka z uroczymi kościołkami oraz w pobliżu ruin średniowiecznych zamków. Pokonanie całej drogi od Melku do Krems zajmuje około 3 godzin. Wachau jest także jednym z najbardziej znanych i cenionych regionów winiarskich w Austrii. Najlepsze wina pochodzą z upraw na stromych, tarasowych zboczach. Region ten ma także własną klasyfikację win: Steinfeder (wina lekkie i świeże), Federspiel (wina o średnim bukiecie), oraz Smaragd (wina mocne o pełnym bukiecie). te ostatnie określa się mianem "królewskich win z Wachau", które mogą leżakować nawet do 30 lat. Jednym z czynników znacząco wpływających na jakość win jest korzystny miejscowy klimat. Na tereny uprawowe wtłaczane są latem i jesienią, poprzez wąską dolinę Dunaju masy ciepłego powietrza z wschodu, a układające się wzdłuż rzeki wzniesienia hamują napływ chłodnego powietrza z północy czy zachodu. Jednym z największych producentów win w Austrii jest znajdująca się właśnie na terenie doliny winiarnia Domäne Wachau. W sezonie turystycznym (od maja do listopada) praktycznie w każdym miasteczku organizowane są tu liczne imprezy oraz festiwale wina.

Wachau - mapa

Lista najciekawszych atrakcji turystycznych w dolinie: Zamek Artstetten, Opactwo Benedyktynów w Melku, miasteczko Emmersdorf, Zamek Schönbühel , miasteczko Aggsbach-Dorf, wioska Willendorf (miejsce odnalezienia słynnej figurki Wenus z Willendorfu), ruiny zamku Aggstein, Spitz, Muzeum Doliny Wachau w Weissenkirchen, gotycki kościół w wiosce St. Michael, Dürnstein z ruinami średniowiecznego zamku, Opactwo Benedyktynów Göttweig, Krems an der Donau. W 2000 roku Dolina Wachau wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dolina Wachau - Zabytki i atrakcje
Miasta [3]
Zamki i pałace [3]
Obiekty sakralne [2]
Muzea i Skanseny [1]
Reklama
Polub nas