20 Ciekawostek o Saharze
Ciekawostki

Sahara to rozległa pustynia w w północnej Afryce, która rozciąga się na 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie. Na północy ogranicza ją Morze Śródziemne oraz góry Atlas a od południa Sahel - pas półpustynnej tropikalnej sawanny z letnią porą deszczową. Sahara zajmuje powierzchnię przeszło 9,2 milionów km² (około 31% Afryki) co czyni ją największą gorącą pustynią na Ziemi.

20 Ciekawostek o Saharze

  1. Sahara znajduje się na terytorium aż 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.
  2. Swoim zasięgiem Sahara obejmuje 14 mniejszych i większych pustyń: Al-Dżuf, Erg Szasz, Erg Ikidi, Wielki Erg Wschodni, Wielki Erg Zachodni, Tadmait, Tanizruft, Hamada al-Hamra, Ahaggar, Tibesti, Tenere, Libijska, Bajuda i Arabska.
  3. Z uwagi na ekstremalnie i trudne warunki życiowe (susza czy ograniczony dostęp do wody) gęstość zaludnienia Sahary jest bardzo niska. Zamieszkuje ją zaledwie średnio jedna osoba na km². Całą Saharę zaś zamieszkuje około 2,5 miliona osób, w większości w Algierii, Maroku i Mauretanii.
  4. Nazwa "Sahara" pochodzi z języka arabskiego i oznacza po prostu "pustynię".
  5. Najwyższym punktem Sahary jest wygasły wulkan tarczowy Emi Kussi, który osiąga 3415 metrów n.p.m. Znajduje się w północno-zachodnim Czadzie na południowo-wschodnim krańcu masywu wulkanicznego Tibesti.
  6. Znaczną część Sahary obejmują hamady, czyli pustynie skalisto-kamieniste z których w wyniku procesu deflacji (erozji przez wiatr) niemal całkowicie został wywiany piasek.
  7. Najwyższe wydmy Sahary znajdują się w obszarze zwanym Isaouane-n-Tifernine w Algerii i osiągają wysokość nawet do 420 metrów.
  8. Charakterystyczną cehca Sahary jest niemal całkowity brak chmur co powoduje występowanie dużych, dobowych amplitud temperatur. Efektem tego jest niemal całkowity brak opadów, susza, wysokie nasłonecznienie oraz średnie roczne temperatury dochodzące do 40 °C.
  9. Podziemne rzeki oraz wody reliktowe (kiedyś na Saharze panował o wiele wilgotniejszy klimat) powoduje występowanie oaz z wodą i bujną roślinnością.
  10. Najwyższą temperaturę piasku na Saharze wynoszącą 83,5 °C odnotowano w mieście Port Sudan w Sudanie, nad Morzem Czerwonym.
  11. W ostatnim półwieczu na Saharze tylko dwukrotnie odnotowano opady śniegu. Było to w lutym 1979 roku i grudniu 2016 roku, oba w mieście Aïn Séfra w Algerii.
  12. Na Saharze znajduje się zaledwie 20 jezior z czego największe z nich, bezodpływowe słone jezioro Wielki Szott (Szatt al-Dżarid) liczy sobie około od 5 do 7 tysięcy km² powierzchni. Laten niemal całkowicie wysycha.
  13. Największym i najważniejszym źródłem wody pitnej na Saharze jest słodkowodne jezioro Czad położone na pograniczu Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu. Zaopatruje w wodę niemal 30 milionów mieszkańców północnej Afryki.
  14. Przez Saharę przepływa tylko jedna stała rzeka. Jest to Nil ze swoim dopływem, Nilem Błękitnym, który przepływa przez wschodni skraj Sahary.
  15. Na Saharze znajduje się drugi co do długości mur (system wałów i fortyfikacji) na świecie (po Wielkim Murze Chińskim). Znajduje się na obszarze Sahary Zachodniej i południowo-wschodniego Maroka i ma przeszło 2700 km długości.
  16. Największą grupą ludności zamieszkującą Saharę są Tuaregowie. Są to nomadzi, którzy podróżują po pustyni i jej obrzeżach, zajmują się hodowlą bydła i kóz, wytwarzaniem biżuterii oraz (obecnie) obsługą ruchu turystycznego.
  17. Jedną z najciekawszych roślin jakie spotkać można na Saharze jest róża jerychońska należąca do gatunku zmartwychwstanek. Charakteryzuje się dużą odpornością na odwodnienie i w czasie suszy zwija gałązki do siebie, tworząc kulkę, która oderwana przez wiatr od podłoża może toczyć się przez pustynię.
  18. Pod piaskami Sahary znajduje się jeden z największych podziemnych zbiorników wody na świecie. Odkryto go w 1953 roku podczas poszukiwania podziemnych złóż ropy naftowej. Zbiornik rozciąga się pod terenami czterech państw: Egiptu, Sudanu, Czadu i Libii.
  19. Badania archeologiczne wykazały, że po raz pierwszy Sahara stała się pustynią około 3 mln lat temu. Wcześniej pokrywała ją tropikalna roślinność, rzeki oraz liczne jeziora. Obecnie od koło kilkuset tysięcy lat rejon ten sukcesywnie co około 10 tysięcy lat przekształca się z umiarkowanie wilgotnego w wybitnie suchy.
  20. Przez Saharę wiedzie najdłuższe współcześnie istniejące pole minowe świata. Znajduje się bezpośrednio przy murze odgradzającym Maroko od Sahary Zachodniej.