
Mimo, że rzeki na Islandii są stosunkowo krótkie (do 230 km) to z uwagi na ukształtowanie terenu charakteryzują się dużymi spadkami. Spływając z wewnętrznej wyżyny islandzkiej opadają często w postaci niezwykle malowniczych wodospadów. Na wyspie doliczyć się można przeszło 900 większych lub mniejszych kaskad (z czego aż 11 osiąga wysokość powyżej 100 metrów. Za najwyższy wodospad Islandii uważa się odkryty dopiero w 2007 roku Morsárfoss (wcześniej skrywał się pod opadającym z krawędzi skalnej lodowcem). Ma on klika strug które osiągają w sumie 239 metrów wysokości. Z uwagi na położenie w obrębie lodowca Vatnajökull dostęp do niego jest utrudniony. Jeżeli chodzi szerokość i objętość przepływu wodu to jednym z największych wodospadów Islandii jest Dettifoss. Mimo że woda spada tu z zaledwie 45 metrów to przez próg wodospadu przelewa się średnio 193 m³ wody na sekundę (wartość ta zmienia się w zależności od pory roku). Jest to także jeden z najbogatszych w energię wodospadów Europy.
10 Najwyższych wodospadów Islandii
- Morsárfoss (239 metrów) - najwyższy wodospad Islandii, położony w południowo-wschodniej części wyspy w obrębie lodowca Vatnajökull. Odkryto go dopiero w 2007 roku w trakcie badań dokumentujących cofanie się lodowców.
- Glymur (198 metrów) - drugi co do wysokości wodospad Islandii, położony w zachodniej części wyspy na niewielkiej rzece Botnsá, która wypływa z jeziora Hvalvatn.
- Strútsfoss (175 metrów) - trzeci co do wysokości wodospad Islandii, położony we wschodniej części wyspy na rzece Fellsá. Znajduje się na krańcu malowniczego wąwozu, gdzie spada ze stromego urwiska. Składa się z dwóch stopni, z których górny ma około 1/4 wysokości dolnego.
- Prestagilsfoss (160 metrów) - wodospad we wschodniej Islandii, położony na terenie wąwozu Prestagil w dolinie potoku Fjarðará. Opada w postaci kaskady o łącznej wysokości ocenianej na około 160 metrów wysokości.
- Dynjandi (Fjallfoss) (146 metrów) - wodospad w północno-zachodniej Islandii, położony na rzece Dynjandisá w Zachodnich Fiordach. Charakteryzuje się szeroką, schodkową kaskadą, poniżej której znajduje się wiele małych wodospadów.
- Stigafoss (137 metrów) - wodospad we wschodniej Islandii, położony na ternie Parku Narodowego Vatnajökull w pobliżu miasteczka Hnappavellir. Ma 137 metrów wysokości i zasila go woda z topniejącego lodowca Öræfajökull.
- Granni (127 metrów) - wodospad w południowo-zachodniej Islandii, położony na rzece Fossá. Znajduje się w sąsiedztwie bardziej znanego wodospadu Háifoss Oba powstały w miejscu, w którym rzeka Fossá rozwidla się i spada z progu skalnego do głębokiego kanionu w postaci dwóch strug.
- Hangandifoss (123 mety) - wodospad w południowej Islandii, położony w regionie Austurland, na południowy zachód od jeziora Jökulsárlón. Znajduje się na potoku Hangandifosslækur wypływającym z lodowca Öræfajökull.
- Háifoss (121 metrów) - wodospad w południowo-zachodniej Islandii, położony w pobliżu wulkanu Hekla na rzece Fossá. Jest jednym z dwóch wodospadów, które utworzyły się na rozwidleniu tej rzeki.
- Hengifoss (118 metrów) - wodospad we wschodniej Islandii, położony w pobliżu zachodniego brzegu jeziora Lagarfljót (Lögurinn). Jego dość cienka nitka wspaniale prezentuje się na tle bazaltowej ściany przetykanej cienkimi czerwonymi nitkami gliny.