Wyjazd z psem lub kotem za granicę
Poradniki

Obecnie wyjazd z psem, kotem lub nawet fretką do któregoś z krajów Unii Europejskiej nie stanowi większego problemu. Należy jednak pamiętać o pewnych spójnych przepisach panujących w większości krajów członkowskich. Nasz pupil powinien mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, elektroniczny chip bądź tatuaż, a także aktualny paszport zwierzęcia domowego (pet passport).

Paszport dla Zwierzęcia Domowego

Przed wyrobieniem paszportu dla psa lub kota należy nadać mu numer identyfikacyjny. Można to zrobić poprzez wszczepienie mikro-chipu lub za pomocą tatuażu. Chip musi spełniać normy ISO jakie obowiązują w krajach UE. Obowiązkowym warunkiem wydania paszportu jest też aktualne szczepienie pupila przeciwko wściekliźnie. Z reguły muszą być one wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. W wypadku niektórych krajów wymagana jest dłuższa, nawet 6 miesięczna kwarantanna. Koszt wyrobienia paszportu to 51 zł. Jednak do całkowitej kwoty należy doliczyć także koszt sczepienia oraz chipu. Taki dokument ważny jest wyłącznie na terytorium Unii Europejskiej oraz państw takich, jak: Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria oraz Watykan. Paszport pełni także funkcje książeczki zdrowia pupila. Paszport dla pupila zawiera m.in. dane o płci, kolorze, rasie i dacie urodzenia zwierzęcia. Można, choć nie jest to obowiązkowe, umieścić także w nim zdjęcie psa lub kota.

Pies lub kot w samolocie

Jeśli podróż nasza odbywać się będzie samolotem, przed zarezerwowaniem biletu warto skonsultować się z liniami lotniczymi w celu ustalenia szczegółów jak może być przewożony nasz pupil (niektórzy przewoźnicy w ogóle nie zezwalają na przewóz zwierząt). Najczęściej wymagane jest aby zwierzę umieszczone zostało w bezpiecznym i wygodnym transporterze lub klatce podróżnej (misi posiadać on specjalny atest dla podróży lotniczych). Jeśli planujemy dłuższy lot to należy pamiętać też o zabraniu odpowiedniej ilości karmy oraz wody pitnej na czas podróży. Nieodzowny jest oczywiście także kaganiec oraz smycz. Za opiekę nad pupilem na pokładzie samolotu odpowiedzialny jest właściciel. Wyjątek od powyższych reguł stanowią psy przewodniki osób niewidomych. Nie wymagają one klatek i nie dotyczą ich ograniczenia wagowe. Pies taki powinien być jednak w uprzęży i kagańcu.

Jak dobrać klatkę podróżną dla psa

Przed wyjazdem warto także zapoznać się ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi w państwie, do którego się wybieramy. Sporo przydatnych informacji znaleźć można m.in. na stronie: Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Uwagi

  • Niektóre kraje nie wpuszczają na swoje terytorium psów lub kotów, jeśli przekraczają granicę z inną osobą, niż ta która jest wpisana w dokumentach jako właściciel;
  • Niektóre kraje nie wpuszczają na swoje terytorium psów ras agresywnych;
  • Koszty utrzymania zwierzęcia w niektórych krajach (np. w Anglii) są bardzo wysokie. Należy się także liczyć ze srogim mandatem za nieposprzątanie po swoim psie na spacerze (nawet do 1000 funtów);
  • Większość krajów Unii zabrania wwożenia na swoje terytorium psów i kotów poniżej trzeciego miesiąca życia;