
Ciekawostki
Australia to najmniejszy pod względem wielkości kontynent, którego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi około 7,7 miliona km². Jego nazwa pochodzi od łacińskiego określenia Terra Australis Incognita, jakiego używali Europejczycy do połowy XVIII stulecia. W wolnym tłumaczeniu oznaczało to: terra - ziemia, australis - południowa i incognita – nieznana. Niegdyś była to nazwa hipotetycznego ogromnego kontynentu jakiego istnienia spodziewano się na półkuli południowej. Obecnie kontynent wraz z Tasmanią i innymi wyspami zajmuje państwo Australia.
20 Ciekawostek o Australii
- Australia jest jednym z najbardziej płaskich kontynentów ze średnią wysokością 330 metrów n.p.m. Najwyższym szczytem jest położona w południowo-wschodniej części kontynentu Góra Kościuszki o wysokości 2228 metrów n.p.m. Szczyt znajduje się w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich.
- Blisko dwie trzecie terytorium Australii zajmują tereny pustynne. Dzielą się na sześć różnych obszarów pustynnych lub półpustynnych: Wielka Pustynia Piaszczysta, Pustynia Gibsona, Wielka Pustynia Wiktorii, Pustynia Simpsona, Tanami i Mała Pustynia Piaszczysta.
- Blisko 90% populacji Australii mieszka na wybrzeżu z czego aż dwie trzecie zamieszkuje pięć największych metropolii.
- Około 80% zwierząt żyjących na terenie Australii to gatunki endemiczne, które nie występują nigdzie indziej. Należą do nich m.in. kangury, koale, stekowce czy diabły tasmańskie.
- Wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii na przestrzeni przeszło 2,3 tysiąca km ciągnie się największa na świecie rafa koralowa zwana Wielką Rafą Koralową (Great Barrier Reef). Powstaje z nagromadzenia się szkieletów wapiennych organizmów rafotwórczych, przede wszystkim koralowców. Rafa jest widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu.
- Rdzennymi mieszkańcami kontynentu są Aborygeni australijscy, którzy obecnie zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary Australii Zachodniej, Queensland i Terytorium Północnego. Jak wykazały badania archeologiczne przybyli oni na kontynent pomiędzy 125 a 50 tysięcy lat temu.
- Na terenie Australii znajduje się aż 60 odrębnych regionów winiarskich. Większość z nich położona jest w Nowej Południowej Walii i Wiktorii.
- Australia posiada wyjątkowo słabo rozwiniętą linię brzegową. Wybrzeża kontynentu są stosunkowo trudno dostępne, mało jest miejsc dogodnych do budowy portów.
- Największym miastem Australii i Oceanii jest położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Sydney. Zamieszkuje je około 5,45 miliona mieszkańców, co stanowi przeszło 20% populacji państwa.
- Na terenie centralnej Australii znajduje się samotna formacja skalna zwana Uluru (Oolora). Ma przeszło 300 metrów wysokości i około 8 km obwodu co czyni z niej jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Uluru to święte miejsce dla miejscowych Aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele ich malowideł ściennych.
- Sieć rzeczna kontynentu jest niezwykle uboga.Znaczną jego część zajmują pustynie, półpustynie lub suche stepy.
- Na terenie Australii znajduje się najdłuższe pole golfowe na świecie, które ciągnie się na długości przeszło 1350 km.
- Australia jest jedynym kontynentem na świecie gdzie nie występują aktywne wulkany. Większość z nich jest wygasła a pozostałe uchodzą za uśpione.
- Największą wyspą jaka znajduje się u wybrzeży Australii jest położona przy jej południowo-wschodnim brzegu Tasmania. Swą nazwę zawdzięcza Ablowi Janszoonowi Tasmanowi, który odkrył ją 24 listopada 1642 roku w czasie jednej ze swoich wypraw.
- Blisko 8 milionów hektarów powierzchni kontynentu zajmują lasy eukaliptusowe. Liście ich drzew stanowią główne pożywienie koali.
- Na terenie Australii znajduje się najdłuższy prosty odcinek torów kolejowych na świecie. Liczy on sobie 482 km i tworzy części większej linii kolejowej Indian-Pacific łączącej Perth z Sydney.
- Jedną z największych atrakcji turystycznych Australii jest niezwykle malownicza droga stanowa Great Ocean Road. Zbudowana została po I wojnie światowej przez żołnierzy, którzy wrócili z wojny w hołdzie ich poległym kolegom. Jest to więc największy na świecie pomnik ofiar wojny.
- Przy wschodnim wybrzeżu kontynentu znajduje się największa na świecie wyspa piaskowa Fraser Island (Wielka Wyspa Piaszczysta). Zajmuje powierzchnię 1653 km² - ma około 120 km długości i 25 km szerokości.
- Na terenie Australii żyje 21 z 25 unikalnych węży na świecie oraz przeszło 1500 gatunków pająków (występują one niemal wszędzie).
- Około 33% ludności zamieszkującej Australię urodziło się za granicą.