Na świecie znaleźć można co najmniej kilka prawdziwie mikroskopijnych w skali całego globu państw, których powierzchnia jest znacząco mniejsza nawet od niektórych polskich miast. Najmniejszym państwem świata zarówno pod względem powierzchni jak i ludności jest Watykan. Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,49 km² i zamieszkuje go nieco ponad 800 osób. Drugim pod względem wielkości krajem jest także niewielkie Monako a trzecim Republika Nauru.
5 najmniejszych państw świata
1. Watykan (0,49 km²)
Watykan to miasto-państwo w Europie Południowej, położone na Półwyspie Apenińskim. Jest o enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie, która uznawana jest za najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. Jego terytorium od trzech stron otoczone jest murami a jego główną budowlą jest zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką św. Piotra (Basilica Papale di San Pietro), placem św. Piotra oraz pałacem.
2. Monako (2,08 km²)
Monako (Monaco), oficjalnie Księstwo Monako (Principauté de Monaco) to miasto-państwo w Europie Południowej, położone nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Jest to jedno z najmniejszych (po Watykanie) państw świata, które zajmuje powierzchnię zaledwie nieco ponad 2 km².
3. Nauru (21,3 km²)
Nauru (Naoero), oficjalnie Republika Nauru (Republik Naoero) wcześniej nazywana Pleasant Island to niewielkie państwo wyspiarskie położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest najmniejszą republiką na świecie, zarówno pod względem wielkości, jak i liczby ludności oraz trzecim, po Watykanie i Monako, najmniejszym państwem na świecie.
4. Tuwalu (26 km²)
Tuwalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) to niewielkie państwo na Oceanie Spokojnym, położone w zachodniej Polinezji. Obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, tworzące razem archipelag Wysp Lagunowych. Największą wyspą jest jest Vaitupu o powierzchni 4,9 km², a najmniejszą Niulakita o powierzchni zaledwie 0,42 km² . Wszystkie wyspy są płaskie wynikiem działalności Amerykanów, którzy podczas II wojny światowej założyli tu jedną ze swoich baz lotniczych i na jej potrzeby wyrównali ogromne połacie terenu, całkowicie niszcząc jedyne wzniesienia na wyspach. Archipelag zamieszkuje obecnie nieco ponad 10 tysięcy ludzi.
5. San Marino (61 km²)
San Marino znane także jako Najjaśniejsza Republika San Marino (Serenissima Repubblica di San Marino) to niewielkie państwo śródlądowe w Europie Południowej, stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Państwo zamieszkuje około 29 tysięcy osób, w tym blisko 1000 obcokrajowców, w większości Włochów.