Obozy survivalowe - nietypowy i ekscytujący pomysł na wyjazd
Polecane

Sztuka przetrwania kojarzy się wielu osobom z ekstremalnymi doznaniami w tropikalnej dżungli, gdzie w każdej minucie walczy się o życie. Tak naprawdę jednak wyjazdy surivivalowe wcale nie muszą oznaczać aż tak ekstremalnych doznań, a wręcz mogą stać się pomysłem na przygodę życia dla dużych i małych.Czym wyróżniają się wyjazdy survivalowe i czego da się podczas nich nauczyć? Do kogo są adresowane tego typu eskapady i kto ma szansę wynieść z nich najwięcej? Czym survival różni się od bushcraftu. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Czym jest survival – kluczowe informacje na temat sztuki przetrwania

Sztuka przetrwania, czyli inaczej survival, to bardzo szerokie pojęcie, które wiąże się z umiejętnościami i wiedzą, pozwalającymi na poradzenie sobie w ekstremalnie trudnych sytuacjach zagrażających zdrowiu lub nawet życiu, w nieznanym miejscu, najczęściej z dala od ludzkich siedlisk. Obejmuje choćby zdolność do radzenia sobie w górach, lasach czy innych mało dostępnych obszarach. W jej ramach kluczowe jest zdobywanie wody i pożywienia, zbudowanie schronienia czy orientowanie się w nieznanym terenie. Ze względu na charakter można wyróżnić kilka typów sztuki przetrwania, w tym survival:

  • leśny (radzenie sobie w niedostępnych terenach leśnych),
  • militarny (rozwój umiejętności kamuflażu, orientacji w terenie),
  • miejski (nietypowy survival pokazujący, jak radzić sobie w miejskiej dżungli).

Podczas wyjazdów survivalowych zdobywa się teoretyczną wiedzę oraz praktyczne umiejętności, jak poradzić sobie w różnych sytuacjach, wykorzystując do tego ograniczony zestaw narzędzi, oferowanych choćby przez sklep preppersa Karaluch, który dostarcza też szeroki wachlarz produktów dla survivalowców.

Survival vs. bushcraft - poznaj strategie eksploracji nieznanego

Co ciekawe, survival nie jest jedyną formą eksploracji nieznanych obszarów i zdobywania zdolności przydatnych w takim terenie. Innym pomysłem jest bushcraft. Czym różni się od sztuki przetrwania? W tym przypadku eskapady w plener mają bardziej rekreacyjny charakter, choć również pozwalają dowiedzieć się, jak zbudować schronienie w lesie czy bezpiecznie rozpalić ognisko. Bushcraft ma jednak zapewniać przyjemność z kontaktu z naturą, przebywania poza ludzkimi siedliskami, dbając o to, by nie ingerować lub co gorsza nie niszczyć niepotrzebnie okolicznej fauny i flory. Survival to natomiast koncentracja na przetrwaniu - niejednokrotnie za wszelką cenę, bez oglądania się na otoczenie.

Zalety survivalu – czemu warto się na niego zdecydować?

Wyjazdy survivalowe cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? Pozwalają zdobyć cenne umiejętności radzenia sobie w granicznych sytuacjach, gdy każda sekunda może zaważyć o zdrowiu i życiu człowieka lub bliskich mu osób. Równocześnie tego typu eskapady pomagają w zdobywaniu umiejętności przydatnych w codziennym życiu. W czasie survivalu nie tylko poprawiamy kondycję fizyczną oraz dowiadujemy się bowiem, jak rozpalić ognisko czy znaleźć schronienie w lesie, ale też poznajemy swoje granice, uczymy się działania pod presją czasu i w stresie, rozwijamy zdolności przywódcze czy współpracę w grupie, a to wzmacnia psychikę oraz wspiera zdrowy rozwój.

Obóz survivalowy - kto powinien wybrać się na taką wyprawę?

Duże zróżnicowanie wyjazdów survivalowych dostępnych na rynku sprawia, że zyskują one sympatyków w rozmaitych grupach odbiorców. To opcja zarówno dla osób pragnących odkryć tajniki prawdziwej sztuki przetrwania, jak i dla miłośników wycieczek w plener oraz osób szukających sposobu na wieloaspektowy rozwój. Na survival decydują single i grupy znajomych. Można również znaleźć warianty obozów dla dzieci i młodzieży czy całych rodzin. Chętnie korzystają z nich też grupy kolegów z pracy – decydując się na taki wyjazd zamiast klasycznej integracji.

Sztuka przetrwania czy sposób na niezwykłą przygodę?

Survival miewa różne oblicza, które potrafią przyciągnąć i zainteresować, przynosząc przy tym wiele korzyści. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy to opcja również dla Was.